Yurttan atılan Munzur Üniversitesi öğrencilerinden protesto: Dersim’de sokakta kaldık

17 Eyl 2021

Munzur Üniversitesi öğrencileri, KYK'ye ait yurtlardan atılmalarını protesto etti: Öğrenciler geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldı

Munzur Üniversitesi öğrencileri, KYK'ye ait yurtlardan atılmalarını protesto etti: Öğrenciler geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldıYurttan atılan Munzur Üniversitesi öğrencilerinden protesto: Dersim’de sokakta kaldık

Yerleştirildikleri KYK yurtlarından çıkarılan Munzur Üniversitesi öğrencileri, barınma sorunlarının çözülmesini istedi.

 

Munzur Üniversitesi öğrencileri, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYK) ait yurtlardan çıkarılmalarına ilişkin Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yaptı. 

“Okumak için kalacak yer istiyoruz” ve “Dersim’de sokakta kaldık” dövizlerinin taşındığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı İbrahim Kasun ve Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin de destek verdi.  

'Birçok öğrenci memleketlerine döndü'

Munzur Üniversitesi öğrencileri adına konuşan Serhat Kurtboğan, 2021-2022 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşadıklarını söyledi. 

Yaklaşık 1500 öğrencinin KYK yurtlarında yedek olarak bekletildiğini aktaran Kurtboğan, “Yurtlarda misafir olarak kalan öğrenciler, asil kayıt alan öğrencilerin gelmesi bahane edilerek apar topar yurttan çıkarılmaya çalışıldı. Bu durum sonucunda birçok öğrenci memleketlerine dönmek ve bir kısmı geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldı" dedi. 

Yüksek ev kirası

Ev kiralarına dikkat çeken Serhat Kurtboğan "Öğrencilerin bu sorun üzerine valilik önünde yaptığı açıklama dikkate alınmadı. Aynı zamanda ev kiralarının yüksek olması nedeniyle de yurtlardan başka seçeneği olmayan biz öğrenciler, bu barınma sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi.

DERSİM  


Etiketler : Munzur Üniversitesi, Kredi ve Yurtlar Kurumu,