Yüksekova’da dereye petrol atığı döküldü

20 Nis 2021

Yüksekova'da dere yatağına dökülen petrol atıklarına halk, 'doğamızı katlediyorlar, kimse de bir şey demiyor' sözleri ile tepki gösterdi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan Cengiz Topel Caddesi'ndeki dere, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından dökülen petrol atıklarıyla kirletildi. Atıklardan kaynaklı siyaha bürünen dereden petrol kokusu yayılıyor. Duruma tepki gösteren yurttaşlar, dere yatağı yakınlarında bulunan bir petrol ofisinin dereyi kirlettiğini ileri sürdü. 

Kirliliğe tepki gösteren Lokman Soydan, “Doğa’daki canlı varlıklardan hiçbir şey bırakmadılar. Hepsini katlettiler. Ne balık ne dağ keçisi ne orman bıraktılar. Ormanlarımızı ateşe veriyorlar kimse çıkıp 'neden yaptın' demiyor. Doğamızı katlediyorlar" dedi. “Ciğerimiz yanıyor ama elimizden bir şey gelmiyor" diyen Soydan, yetkililere de tepki gösterdi: "Kaymakam bey bu yapılanları görmüyor mu? Kaymakam su parası gibi şeyler için insanları sıkıştırmasını biliyor. Ama söz konusu doğa olunca, neden bir şey yapmıyor? İnsan bu kadar da vurdumduymaz olmaz. Dökülen petrol şahsi kişilerin mazotu olamaz. Şahsi bir kişi bu kadar mazotu nereden getirsin.”

Zübeyd Canan ise derenin kirletilmesiyle binlerce canlının hayatının da riske atıldığını söyledi. Canan, "Yazıktır. Yapılan tüm ekimler bu suyla yapılıyor. Dökülen mazot balıkları ve tarım alanlarını zehirler” diye konuştu.

Kaynak: MA


Etiketler : Dere, Yüksekova, Doğa katliamı,