Yüksekova Devlet Hastanesi'nde skandal

10 Haz 2021

Yüksekova Devlet Hastanesi'nde Doğum ve Kadın Hastalıkları Uzmanı B.K., doğum sırasında bebeğin boyun bölgesindeki omurlarını çıkardı. Suçunu kabul eden doktor B.K., anneye 200 lira vererek susturmak istedi

Bölge kentlerinde doktorların ihmallerinin ardı arkası kesilmiyor. Hakkari Yüksekova’da yaşayan Gülşen Tekçi’nin (21) Mustafa ismini koyduğu bebeği doğum esnasında yanlış müdahaleden dolayı kolunun kırılması nedeniyle felç kalma riski ile karşı karşıya. Yüksekova Devlet Hastanesi bir sağlık skandalına sahne oldu. İlçede yaşayan 21 yaşındaki Gülşen Tekçi, doğum vaktinin yaklaşması üzerine kayınvalidesi ile birlikte kontrol için 7 Ocak 2019 tarihinde Yüksekova Devlet Hastanesi’nin yolunu tuttu. Tekçi’yi muayene eden Doğum ve Kadın Hastalıkları Uzmanı B.K. genç kadına doğum zamanının geldiğini söyledi.

Zorla doğum yaptırıldı

Doğum sancı olmamasına rağmen Tekçi’ye suni sancı verildi. Genç kadının kayınvalidesi suni sancı verilmesine karşı çıksa da görevli hemşireler “sen karışma” diyerek kadını tersledi. Doktor B.K. ise o esnada daha acil bir doğum olduğunu belirterek yanlarından ayrıldı. Suni sancı verilmesi nedeniyle genç kadının doğumunun başlanması üzerine haber verilen B.K., doğum masası dolu olduğu gerekçesiyle Tekçi’yi hasta yatağında doğuma aldı. Bebek dünyaya geldikten dakikalar sonra morarmaya başladı, bebeğinin yaşamından endişe eden anneye sadece oksijensiz kaldığı söylendi. Daha sonra bebek ile ilgilenmeyen doktorlar anne ile bebeğini taburcu etti.

Bebeğin boynunu çıkarmış

Yeni doğum yapan anne, bebeğinin hiç durmadan ağlaması üzerine çocuk doktoruna gitti. Mustafa bebeği muayene eden doktor annesine doğum esnasında kürek kemiğinin kırıldığını söyleyip, hemen Van Bölge Hastanesi’ne götürmelerini istedi. Buraya gittiklerinde ise Elektromiyografi (EMG) cihazı bulunmadığı söylenerek, aileye bebeklerini Ankara ve Diyarbakır’a götürmeleri önerildi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne giden aile, burada yapılan tetkikler sonucunda bebekleri Mustafa bebeğin doğum sırasında yanlış müdahaleden kaynaklı “Doğumsal Brakiyal Pleksus yaralanması” olarak tanımlanan boyun bölgesindeki omurlardan çıkıp, sol kol sinirlerini oluşturan örgünün zedelendiğini öğrendi.

Kaymakam 'ihmal yok' dedi!

Yüksekova’ya dönen aile, Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulunup, doktor B.K. hakkında “görevi ihmal” suçlamasıyla Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine savcılığın soruşturma izni istedi Yüksekova Kaymakamlığı, “doktorun ihmali yok” gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Tekçi ailesi, bu karara karşı Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Fakat Bölge Mahkemesi 8 Ekim 2019’da verdiği kararla “kamu görevlisi hakkında soruşturma açılmasını gerektirecek kanıtın mevcut olmadığı” gerekçesiyle ailenin başvurunu reddetti.

Doktor suçunu kabul etti

O süreçte bulunduğu şikayeti üzerine İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan komisyonca 21 Mayıs’ta annenin ifadesi alındı. Başarından geçenleri bir bir anlatan anne Gülşen Tekçi, doğum sonrası doktor B.K. ile görüşmek için hastaneye gittiğinde yaşananları ise şöyle dile getirdi: “Doktor hanım beni odaya aldı. Sekreterlere de ‘kimseyi içeri almayın’ dedi. Ben kendisine niçin bebeğin kolunu kırdınız ve bunun bana söylemediniz, herkes bana şikayet et diyor, gerekirse şikayette edeceğim, dedim. B. hoca bana ‘bugün hastalar çok yoğun, salı günü gel konuşalım’ dedi. Salı günü babamla gittiğimde babamı içeri almadı. Beni tek başıma eczane odasına götürdü, kapıyı kilitledi. Cebime 200 lira koymaya çalıştı. ‘Ben üzgünüm böyle olmasını istemiyordum. Bu bir komplikasyondur. Zaten siz imza atmışsınız her şeyi kabul etmişsiniz. Bana bir  şey olmaz. Bu para da hayrım olsun, hakkınızı helal edin’ dedi.”

Doktor kaçtı

Görevi ihmalle suçlanan doktor B.K. olaydan birkaç ay sonra tayin isteyerek ilçeden ayrıldı. Anne Gülşen Tekçi, 3 yıldır bebeği Mustafa’yı tedavi ettirmeye çalışırken, diğer taraftan da adalet mücadelesi veriyor.

Dayanışma bekliyor

Bebeğinin gelişim çağında olması nedeniyle 3 ayda bir kol ortezini değiştirmesi gerektiğini söyleyen anne Tekçi, fakat maddi imkansızlıklardan dolayı çocuğunun ortezini 8 aydır değiştiremediklerini dile getirdi. Tekçi, “Çocuğumu iyi bir şekilde tedavi ettirmek istiyorum. Tedavi olmazsa sakat kalacak ve hayatı boyunca engelli bir birey olarak yaşayacak. Düzenli bir şekilde gerekli tedaviler uygulanırsa iyileşme umudu var. Oğlumun 15 yıl boyunca Ankara'da tedavi olması gerekiyor. Maddi imkanım yok ama iki ayda bir çocuğu Ankara’ya götürmem gerekiyor. Bana yardım edilsin istiyorum” dedi.

Anneden çağrı

Anne Tekçi, son olarak başta Sağlık ve Adalet Bakanlıkları olmak üzere herkese “Oğlum Mustafa’ya ses olmalarını istiyorum. Tedavi edip, ortezlerini almak istiyorum. Bu kadar haykırışıma ve çırpınışıma rağmen her yere başvuruda bulundum ama hiç bir yerden de bir cevap alamadım. Hakkarili olduğumuz için mi kimse bize yardım etmek istemiyor ya da sesimizi duymak istemiyor? Herkesin Mustafa’ya destek olmasını istiyorum” diyerek çağrıda bulundu.

HAKKARİ


Etiketler : Kadın doğum, Yüksekova Devlet Hastanesi,