Yoksula korona aşısı yok!

10 Nis 2021

Yaklaşık 130 ülkede tek bir doz uygulanmazken, bazı ülkeler aşıyı turizme çevirdi

Küresel salgın yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tüm dünyada can almaya devam ederken üretilen aşılar yurttaşları umutlandırsa da aşılamadaki adaletsizlik her geçen gün farklı boyutlara çıkıyor. Aşıya erişim eşitsizliği eleştiri konusu. Aralık ayında başlayan programlar kapsamında 130’dan fazla ülkede şu ana kadar 600 milyona yakın kişi aşılandı. Ancak aşıların büyük bir kısmı ABD, Çin ve İngiltere gibi ülkelerin elinde. Gelişmekte olan ülkeler, sivil toplum kuruluşları ve sağlık örgütleri aşı üretimini artırmak, yoksul ülkelere aşı temin edilebilmesini sağlamak için firmaların patentleri kaldırmasını ve ülkelere açmalarını talep ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhansom Ghebreyesus, “Küresel çapta Kovid-19 aşılarındaki adaletsiz erişime dikkati çekerek, dünyada şimdiye kadar uygulanan aşıların dörtte üçünün küresel GSYH’nin yüzde 60’ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede gerçekleştiği”ne dikkat çekiyor ve ekliyor: “2.5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz uygulanmadı.”

Parası olana aşı

Bazı ülkeler turist çekmek için ücretsiz aşı ile tur düzenlemesi dikkat çekti. İnternet üzerinde yapılan kampanyalar ile Aşılama çalışmalarının çok hızlı gittiği ülkelere yapılacak bir gezide, yasal mevzuat ve resmi makamların onayı sonrası örneğin Moskova, Dubai, Londra, Küba veya New York gezisinde opsiyonel olarak korona aşısı yaptırılabileceği belirtiliyor. Yine Sırbistan’da da tur vadi ile ücretsiz aşı yapılacağı pazarlanıyor ve buna da “Aşı turizmi” deniliyor. Sırbistan’a hem Avrupa ülkeleri hem de Rusya ve Çin ile iyi ilişkilerinden kaynaklı şimdiden üç milyonu aşkın doz “Pfizer”, “AstraZeneca”, “Sputnik V” ve “Sinopharm” aşısına ulaşmış durumda. Bu da aşılamadaki eşitsizliği gözler önüne seriyor.

Salgın uzayabilir

Bu tip örnekler nedeniyle dünyanın geri kalanı, özellikle düşük gelirli ülkelerin çoğu aşıya erişim için 2022’yi beklemek zorunda. Çoğu düşük gelirli ülkenin 2022’ye kadar aşılanamayacağı göz önünde bulundurulduğunda, salgının da sonunun yakın olduğunu söylemek çok mümkün görünmüyor. Çok sayıda ülkenin aşıların sağladığı bağışıklıktan yoksun kalması, küresel boyuttaki salgının tamamen kontrol altına alınmasını olanaksız hale getirebilir. Bu durum, aşı uygulayamayan ülkelerin coğrafi olarak tecrit edilmesi tehlikesini de doğurabilir. HABER MERKEZ


Etiketler : koronavirüs,