Yerli aşı devrede: Turizm!

05 May 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kapanmaya gerekçe olarak söylediği turizm sezonu yaklaştıkça vaka sayıları düşüyor. Turizm şirketi sahibi Turizm Bakanı da teminat verdi. Türkiye'nin 'yerli' aşısı turizm ile vaka sayıları düşüyor!

Vaka ve ölüm sayılarının her gün arttığı ancak resmi verilerin istikrarlı bir şekilde düştüğü Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan itiraf gibi sözler geldi. Bakan geleceği öngörerek 17 Mayıs'tan sonra vakaların 5 binin altına düşeceğini söyledi. Milyonlarca kişiyi kapsam dışında bırakan "Tam kapanma" ile birlikte vakaların istikrarlı bir şekilde düşmesi ise bakanı doğrulasa da şüpheleri arttırdı. Şüphenin nedeni hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "kapanma" gerekçesi olarak turizm sezonuna işaret etmesi hem de turizm şirketi sahibi Turizm Bakanı'nın düşüş olacağına dair 'teminatı.'

5 bin vaka öngörüsü!

Reuters’ın haberine göre, Türkiye’nin salgınla mücadelede çok sıkı tedbirler aldığını savunan Ersoy, “Vaka sayılarındaki düşüşün bu hafta daha da hızlandığını görüyoruz. Tahminimiz doğru çıkarsa 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inecek. Hedefimiz, 1 Haziran itibariyle turist trafiğini açmak” ifadelerini kullandı.

'5 binin altına inmeliyiz'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 26 Nisan’da kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, artan vakalar nedeniyle 17 gün boyunca tam kapanmaya gidileceğini ve hedefin günlük 5 bin vaka olduğunu söylemişti. Erdoğan, “Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz” ifadelerini kullanmıştı.Mucizevi düşüşler!

AKP'lilerin şimdiden öngördüğü rakamlar Sağlık Bakanlığı güncel veri tablosunda da doğrulanır nitelikte. Buna göre, kapanma yasağının başladığı 29 Nisan'da vaka tablosu; günlük 278 bin 108 testi yapılırken, 37 bin 674 kişinin testi pozitif çıktı ve 339 yurttaş da hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı ise 3 bin 581 oldu.  

30 Nisan'da ise yapılan test sayısı 265 bin 287 olurken,  31 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı ve 394 yurttaş hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı da 3 bin 534 oldu.

1 Mayıs'ta yapılan test sayısı 242 bin 194 olurken, 28 bin 817 kişinin testi pozitif çıktı ve 373 yurttaş hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı ise 3 bin 525 oldu.

2 Mayıs'ta yapılan test sayısı 240 bin 145 olurken, 25 bin 980 kişinin testi pozitif çıktı ve 340 yurttaş hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı ise 3 bin 532 oldu.

3 Mayıs'ta ise bu sayılar; yapılan test sayısı 243 bin 648 olurken, 24 bin 733 kişinin testi pozitif çıktı ve 347 yurttaş hayatını kaybetti. Ağrı hasta sayısı 3 bin 438 oldu.

Böylece güncel verilere göre şimdiye kadar yapılan test sayısı 47 milyon 987 bin 986'ya olurken, vaka sayısı 4 milyon 900 bin 121, ölüm sayısı ise 41 bin 191 kişi oldu.

Test yok vaka yok!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, "tam kapanmanın" ardından vaka sayılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Milyonlarca kişiyi kapsamayan yasağı görmezden gelen ve test sayısının düşmesinin normal olduğunu savunan Koca, koronavirüsün Türkiye'deki seyrine ilişkin olarak "Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalarla birlikte temasın azalması beklenen bir durumdur. Bu da müracaatları ve filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir. Test sayılarının düşmesi, vaka sayılarının düşmesinin sebebi değil sonucudur" dedi.

Test yoksa tabi az çıkar

Koca'nın test sayısını düşmesin normal bulmasının aksine bilim insanları ise yaşanacak tehlikeye işaret diyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınıyla mücadelede 18 Mayıs ve 18 Haziran'a işaret ederek, açılmanın 6 ila 8 haftaya yayılması gerektiğini belirtti. Hürriyet'te yer alan bilgiye göre, Ceyhan, Sağlık Bakanı Koca’nın, “Test sayısının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil sonucudur” sözünü dair, "Hastalık gençlerde ve çocuklarda yaygın. Üstelik çoğu belirtisiz geçiriyor. Türkiye’de belirtisi olmayanlara test yapmıyoruz. Tarama yöntemi tercih edilse vaka sayısındaki artışı görürüz. Kısıtlı test yapıldıkça, vaka sayısı az çıkar" dedi. Kapanma sonrası yaşanacak tabloya da dikkat çeken Ceyhan, "18 Mayıs’ta kapanma son bulacak. Eğer kontrolsüz bir biçimde tersine göç görüntüleri ortaya çıkarsa yani memleketlerine ya da sahillere gidenler şehirlerine kontrolsüz dönerse ve Türkiye tüm kısıtlamaları kaldırır yani birden açılırsa, haziran ayı ortalarında vaka sayıları yine artacak" dedi.

Birçok ülkeden uçuş yasağı

Türkiye’nin en büyük turizm pazarı Rusya, Covid-19 vakalarındaki artışı gerekçe göstererek Türkiye ile uçuşlara 15 Nisan ile 1 Haziran arasında kısıtlama getirmişti. Rusya'nın siyasi gerekçelerle bu kararı aldığı yorumları yapılırken, Rusya’nın yanı sıra, aralarında Türkiye’nin önemli turizm pazarlarından İngiltere ve Almanya’nın da bulunduğu ülkeler yüksek vaka sayıları nedeniyle Türkiye’ye seyahat uyarısı açıklamıştı. Türkiye'nin turist akışı için birçok ülkeye test yapmama önerisinde bulunduğu da iddialar arasında.

EKONOMİ SERVİSİ  


Etiketler : Koronavirüs Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,