Yerelden genele şiddetsiz kentler

07 Haz 2021

Mahallelerde bilinç yükseltme atölyeleri gerçekleştiren Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin çalışmaları sonuç verdi. Bodrum Belediyesi’nde toplumsal cinsiyet komisyonları oluşturuluyor

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD), kent planlamasında kadınların özel ve kamusal alanı özgürce kullanma, karar alma mekanizmalarına dâhil olma, hayatın her alanında olanaklara eşit bir şekilde erişebilmeleri için önemli bir çalışma yaptı. “Bodrum’dan Türkiye’ye kadınlar eşitlikçi ve şiddetsiz kentini yaratıyor” projesi kapsamında bilinç yükseltme atölyeleri yapan dernek, pilot olarak seçilen 5 mahallede, birçok kentten ve Suriye’den mülteci kadınların katılımıyla atölyeler gerçekleştiriyor. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, Mezopotamya Ajansı’na, proje ve atölyeleri anlattı.

650 kadınla görüşüldü

Erozan, proje kapsamında ilk olarak 650 kadınla mahallelerde anket çalışması yaptıklarını, “Ayrımcılığa ve eşitsizliğe nerelerde maruz kalıyoruz? Kente katılma hakkımızı ne kadar kullanabiliyoruz?” soruları sorduklarını aktardı. Ayrıca kadınlarla yüz yüze görüştüklerini aktaran Erozan, yaptıkları çalışmaların rapor haline getirileceğini söyledi. Şu anda 5 farklı mahallede 5 farklı konuyla bilinç yükseltme atölyeleri başlattıklarını belirten Erozan, toplumsal cinsiyet rolleri, şiddet, kadın kazanımları ve kentsel hakların neler olduğu üzerine tartıştıklarını ve bu çalışmalarla farklılıkları bir araya getirdiklerini ifade etti. 

Ölüm pahasına mücadele 

Bodrum Belediyesi bünyesinde var olan toplumsal cinsiyet komisyonuna mahallelerde atölyelere katılan kadınların da dahil olacağını dile getiren Erozan, çalışmalarıyla kadınların yaşadığı ayrımcılık, eşitsizlik ve ötekileştirmeyi görünür kılmayı amaçladıklarını ve buna karşı politikalar geliştireceklerini vurguladı. Erozan, “Anasoylu dönemden bu yana dünya savaş, çatışma ve ayrıştırmayla yönetiliyor. Bunun sonucunu da her bir kadın yaşıyor. Bu nedenle yaşamımızı etkileyen erkek siyasetini yerelden dönüştürmek gerekiyor. Bunu rahatlıkla yapabiliriz. Çünkü kadınlar bunun mücadelesini evlerde ve mahallerde ölümü pahasına veriyor” diye konuştu. 

Kadınların söz hakkı 

Bodrumlu kadınların verdiği mücadelenin yerel siyasetin rengini değiştirip dönüştürdüğünü dile getiren Erozan, “Siyasetçiler artık bir yere gelmek istiyorlarsa, bizi yok sayamayacak. Tam da bu yüzden kadınların kendi mahallerinde siyaseti dönüştürmek için harekete geçmelerini istiyoruz. Kadınlar evi çekip çevirmeyi biliyor, evdeki her şeyin hijyenini sağlıyor, alışverişle paranın nasıl yönetileceğini de biliyor. Kenti neden yönetemiyor? Kentler engellerle dolu. Minibüs durakları şoförler odasının ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Bodrum çok net: Arabalı, orta sınıf ve beyaz, yani tamamen erkekler için planlanmış. Nerde çocuklar, engelliler ve kadınların söz hakkı?” diye sordu. Erozan, başlattıkları atölyelerden geçen kadınların karar verici olacağını ve bunun kadınları güçlendireceğini söyledi. 

Semra Turan/Muğla-MA


Etiketler : Bodrum Kadın Dayanışma Derneği,