Yeni sayımız yayında

15 May 2021

Yeni Yaşam Kadın ekinin 14. sayısı Zimanê dayikê dide jiyîn*/ Anadil yaşatır kapağı ile çıktı

Yeni Yaşam Kadın ekinin 14. sayısı 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla anadil ve kadınlar sorununa odaklanıyor. "Zimanê dayikê dide jiyîn*/ Anadil yaşatır" kapağı ile yayınlanan yeni sayıda HDP Milletvekili ve Kürdolog Dersim Dağ, "Asimile edilen kadın, asimile edilen dil" başlıklı yazısı ile asimilasyonun kadınlar üzerinedeki etkisine odaklanırken, Heval Arslan, "Türkçe konuşmayı reddeden kadınların onurlu duruşu" yazısı ile anadilin yaşatılmasında kadınların önemine dikkat çekiyor. Hicran Urun'un "Ne bir kadın, ne bir dil daha eksilsin" başlıkla yazısı ise Türkçe bilmediği için maruz kaldığı erkek şiddetini anlatamayan Fatma Altınmakas'ın hikayesine odaklanıyor. 

Yeni sayıda Gülcan Dereli'nin Eskencidere'de doğası için direnen kadınlar ile yapılan söyleşinin yanı sıra birçok farklı başlıkta çeviri ve yazı da okuyucu ile buluşuyor.

14. sayıda yer alan tüm başlıklar şöyle; 

Asimile edilen kadın, asimile edilen dil / Dersim Dağ, Ne bir kadın, ne bir dil daha eksilsin / Hicran Urun, Türkçe konuşmayı reddeden kadınların onurlu duruşu / Heval Arslan, Karadeniz kadınları güçlüdür; Umudu bitse inadı başlar / Funda Okyar ile söyleşi - Gülcan Dereli, İran'da 'psikolojik işkence' ve kadın siyasi tutuklular / Sarah Johnson-Çeviri, Toprak, kadın ve efendilerin savaşı / Zeynep Altınkaynak, Her yerde kadınların adalet arayışı / Nebile Irmak Çetin, Saç örgülerini bayrak yapan kadın: Leyla Qasım / Reyhan Hacıoğlu, “bizim erkeklerimiz” taciz edince… / firdevs hoşer.

Yazılara ulaşmak için tıklayınız

HABER MERKEZİ


Etiketler : yeni yaşam kadın eki, Yeni Yaşam Kadın,