Yeni bir üretim: Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre Bak

26 Nis 2021

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından 'Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK' programı başladı. 27 Nisan'a kadar sürecek olan program kapsamında 12 film youtube kanalından izlenilebilir

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından 2012’den bu yana yürütülen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK programı yeni bir üretimle izleyiciyle buluşuyor. Temmuz 2020 - Nisan 2021 arasında gerçekleşen BAK Kulaktan Kulağa Kolektif Üretim Atölyesi, Diyarbakır, Mardin ve Batman’dan 15 kadın katılımcıyı buluşturarak, şehre ve hafızaya dair anlatılagelen hikâyeleri yaratıcı müdahalelerle yeniden kurma amacıyla yola çıktı.

Ayça Çiftçi ve Sevgi Ortaç’ın danışmanlığında yürütülen atölye kapsamında katılımcılar üç farklı çevrimiçi buluşmayla bir araya geldi. Araştırma ve fikir geliştirme süreci boyunca, kolektif ve kişisel hafızanın peşinden giden katılımcılar, hikâyelerin dolaştıkça, anlatıldıkça çoğullaşan ve çeşitlenen dilini keşfe çıktı. Çekim ve post prodüksiyon süreçlerinin ardından 12 hikâye ve fikir, yaratıcı belgesel ve deneysel çalışmalara dönüştü. Kulaktan Kulağa filmler, birlikte üretmekten doğan büyük bir heyecanı izleyicilerine doğru genişletmek istiyor.

'Birlikte hayal kurmaya davet ediyoruz'

Açıklamada ise şu lfadeler kullanıldı:

"Büyük, gürültülü, kuşatıcı anlatıların yerine kulaktan kulağa aktarılan, dönüşen, özgürleşen, oyunun neşesiyle ve tökezlemenin kırılganlığıyla çeşitlenen hikâyelerin peşine düşmek bir soluk alma imkânı sunabilir mi? Herkesi bu soruları birlikte düşünmeye ve birlikte hayal kurmaya davet ediyoruz."

Atölye kapsamında üretilen 12 film, 23 Nisan Cuma saat 20:00’de Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK Youtube kanalında yayınlanacak ve 27 Nisan Salı gece yarısına kadar izlenmeye açık olacak.  Bu akşam ise saat 20:00’de herkese açık bir Zoom etkinliği gerçekleştirilecek. 

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Anadolu Kültür, Diyarbakır Sanat Merkezi,