Yargı sanıkları değil Pınar’ı yargılıyor

28 Nis 2021

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmesine ilişkin yeni gelişme yaşandı. PınarGültekin’i katleden sanıkların yargılandığı Muğla 3.Ağır Ceza Mahkemesi’ne, 30 Ekim 2020 tarihini taşıyan ve Prof. Dr. İbrahim Üzün başkanlığında hazırlanan Adli TıpKurumu Raporu ulaşmıştı. Raporun sonuç bölümünde,“Kişinin ölümünün boyna basıya bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana gelmiş olabileceği gibi boyna bası eylemi sonrası kişi yaşıyorken yakılmasına bağlı da ölümün meydana gelmiş olabileceği, mevcut verilerle bu mekanizmalar arasında tıbben ayrım yapılamadığı” ortaya çıktı.

Her talep reddedildi

Bu önemli gelişmenin yanı sıra PınarGültekin’i katleden Cemal MetinAvcı’nın tutuklu, ona yardım eden kardeşi MertcanAvcı’nın tutuksuz yargılandığı davanın 4. duruşmasında Muğla Kadın Dayanışma Derneği’nin müdahillik talebi reddedildi. Derneği temsilen duruşmaya katılan Avukat Çağla Çinili,JinNews’e konuşarak davada Pınar’ın özel hayatının, katledilmesinin önünde tutulduğuna dikkat çekti. Avukat Çinili, şu ifadeleri kullandı:“Mahkeme ihsas-ı red diyebileceğimiz pek çok hamlede bulundu.Vekilin konuşması kesildi, talepleri reddedildi. Savcılık aşamasında ABD’ye yapılması kararlaştırılan, Pınar’ın android hesabının şifrelerinin istendiğitalebi vardı.Bu talep de rücu talebi de reddedildi. Yine sanık değil, sanıkların canavarca işledikleri suç değil, Pınar’ın özel hayatı yargılandı.Bir kadının özel hayatının öldürülmesinden daha önemli tutulduğu bir dosya söz konusuysa bir kez daha kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve hukuk sisteminin arasına da bu politikanın muntazam şekilde yerleştirildiğini görüyoruz.”

‘Yapılanlar hukuki değil’

Sanıklardan Mertcan Avcı’nın İzmir Bayraklı Adliyesi’nden SEGBİS ile katılmasının hiçbir hukuki yanı olmadığını dile getiren Çinili,“Pandemi zamanı Türkiye’nin pek çok yerinden gelen pek çok avukat varken hangi gerekçe ile buna karar verdiği açıklanamadı duruşmada. Açıklanamaz da böyle bir gerekçe yok çünkü” şeklinde konuştu. Müdahillik talepleri reddedilse de her duruşmada taleplerini yineleyeceklerini söyleyen avukat Çinili,“12 Temmuz’da tekrar buradayız.Ne kadar çok olursak o kadar güçlüyüz.Bize her zaman yalnız olduğumuz söylendi. Pınar katledilirken yalnız olabilir ama arkasında kadınlar var” dedi.

MUĞLA


Etiketler : kadın Cinayetleri,