Xiaomi'de 180 işçi tazminatsız kovuldu: İşçiler direnişe başladı

15 Eyl 2021

Çin merkezli elektronik devi Xiaomi Salcomp fabrikasında işveren, Türk Metal sendikasında örgütlü 180 işçiyi tazminatsız işten çıkardılar. İşçiler fabrika önünde direnişe başladı

Çin sermayeli teknoloji devi Xiaomi Salcomp’un İstanbul Avcılar'daki fabrikasında, Türk Metal Sendikası’nda örgütlü 180’e yakın işçi dün gece işten çıkarıldı. Fabrika bahçesinde direniş başlarken patron işçilerin içeride kalan eşyalarını almalarını dahi izin vermedi.

Türk Metal Sendikası, Salcomp fabrikasında örgütlenerek Çalışma Bakanlığı’ndan yetki belgesi aldı. Ancak fabrika yönetimi yetkiye itiraz ederek sözleşme masasına oturmayı reddetti.

Ağustos ayının sonunda işten çıkarılan 15 işçi direnişe başladı. Direniş devam ederken pazartesi günü işçiler fabrika önünde işe iade talep eden arkadaşlarına destek vermek için iş bırakma eylemi yaptı. Aynı günün akşamı 180 işçi tazminatsız işten atıldı.

İş yerine hapis edildik

İşten çıkarılan bir işçi süreci şöyle anlattı: “Biz arkadaşlarımıza destek vermek için fabrikaya girdikten sonra iş bırakma eylemi yaptık. Sonra fabrika bahçesinden çıkarken işveren kapıları kilitledi. Bizim dışarı çıkıp, orada daha önce atılan arkadaşlarımızın yanına gitmemize izin vermedi. Bekleyişi sürdürürken fabrikanın çıkış kapıları da kilitlendi. Bahçede mahsur kaldık. Resmen hapsedildik buraya. Tuvaletler de kapatıldı. 2’si gebe 3 arkadaşımız kötü oldu.

Ambulanslar geldi buraya. Biz eylemimize devam ettik. Biz gittikten sonra gece vardiyasındaki arkadaşlarımız da iş bırakma eylemi yaptı. Sabaha kadar fabrika bahçesinde beklediler. Sabah olunca biz de fabrikaya geldik. Hepimiz işten çıkarıldığımızı burada öğrendik. Fabrika bahçesinde bekleyişimizi sürdürürken işveren soyunma odalarını da kilitledi. Birçok arkadaşımızın cüzdanları, çantaları dahi soyunma odalarında kaldı” dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Xiaomi Salcomp, İşçi hakları, Türk Metal Sendikası,