Yabancı 8 IŞİD'liye vatandaşlık verilmiş

07 Nis 2021

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı verilen 8 IŞİD üyesinin malvarlıklarının dondurulduğu ortaya çıktı. Bu kişilerin nasıl Türkiye vatandaşı olduğu ise meçhul

İçişleri Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından malvarlıkları dondurulan 365 kişilik listeyi açıkladı. Geçtiğimiz aralık ayında Meclis’ten geçen Kitle İmha Silahlarının yayılmasının Finansmanın Önlenmesi kanuna dayandırılarak yapılan bu uygulamada skandal bir ayrıntı ortaya çıktı.

Alican Uludağ’ın haberine göre IŞİD’e üye oldukları tespit edilen ve malvarlıkları dondurulan 8 yabancının Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olduğu anlaşıldı.

Zekeriya Öz ve Adil Öksüz yok

Listenin ‘FETÖ’ bölümünde 205 kişinin isimleri yer aldı. Bunlar arasında Fethullah Gülen, Hamdi Akın İpek, Ekrem Dumanlı, Abdullah Aymaz, Ahmet Kurucan, Cemal Uşak, Cevdet Türkyolu, Mustafa Özcan, Mustafa Yeşil, Önder Aytaç ve Şerif Ali Tekalan gibi firari isimler yer aldı. Ayrıca halen cezaevinde olan Hidayet Karaca’nın da malvarlığı donduruldu. Ancak listede 15 Temmuz darbe girişiminin faillerinden firari Adil Öksüz ile firari savcı Zekeriya Öz gibi bazı kritik isimlerin yer almaması dikkat çekti.

Vatandaş yapılan IŞİD’liler

Ancak listenin en dikkat çeken bölümünü IŞİD ile ilgili olan isimler oluşturdu. Listede yer alan 86 kişinin büyük bölümünü Türk vatandaşları oluşturdu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kayıtlarda yer alan 8 yabancının da IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle malvarlıklarının dondurulması soru işareti yarattı. Bu durum, IŞİD bağlantılı kişilerin nasıl bir güvenlik soruşturması sonucunda Türkiye Vatandaşlığı’na geçirildiği sorusunu doğurdu.

Listede yabancı kökenli olan ancak “Vatandaşlık TC” olarak kayıtlara giren 8 kişinin isimleri şöyle:

Abu Bahaa kod adlı Zıad Alzhourı, Hasan Krayem, Hasan Maher Abdullah Abdullah, Mohamad Qassem, Fayez Alflıtı (Lübnan doğumlu), Saad Ali Saad Saad, Salim Ahmet Bakr Abboosh, Yusuf El Ali Elhasan (Suriye doğumlu).

Gar katliamı sanıkları

Listede ayrıca 10 Ekim katliamının failleri İlhami Balı, Deniz Büyükçelebi ile iki Türk askerini yakarak şehit eden Hasan Aydın da yer aldı.


Etiketler : IŞİD, IŞİD sanığı,