'Valilik 'köpekli işkence'nin üstünü örtme çabasında'

05 Haz 2020

Yapılan ev baskınında polis işkencesi için 'köpek refleksi' diyen Diyarbakır Valiliği’ne Yılmaz çiftinin avukatı Selameddin Varol'dan tepki geldi. Varol, valiliğin olayı örtme çabasında olduğunu vurguladı

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde 31 Mayıs’ta öldürülen polis memuru Atakan Arslan’ın faili olarak tutuklanan M.E.C.’nin yakalaması için yapılan operasyonda, olayla hiçbir ilgisi olmayan Şeyhmus ve Menice Yılmaz çiftine köpekle yapılan işkenceye tepkiler sürüyor. Diyarbakır Valiliği’nin 'köpek refleks gösterdi' açıklaması, işkenceyi örtbas olarak yorumlandı. Mezopotamya Ajansı'ndan Aydın Atay'a konuşan Yılmaz çiftinin avukatı Selameddin Varol, valiliğin polisi koruduğunu ve olayı kapatma gayretinde olduğunu söyledi.

'Arama işlemleri hukuka göre yapılmalı'

Başlatılan soruşturmalar kapsamında kolluk görevlilerinin arama yetkisi dahilinde şüpheli yerlerde arama yapabileceğini anımsatan avukat Varol, ancak müvekkillerine ait evde yapılan aramada kolluğun hukuk dışına çıktığını kaydetti. Ev aramalarının kolluk görevlilerin keyfi uygulamalarına göre değiştiğine dikkati çeken Varol, arama işlemlerinin orantılı ve hukuka bağlı olarak yapılması gerektiğini ifade etti.

'Bilinçli bir şekilde köpek saldırtıyorlar'

Müvekkilleri Yılmaz çiftine dönük eylemi, polisin bilinçli olarak yaptığını dile getiren Varol, “Aranan şahıs erkektir. Görevini yerine getiren kolluk görevlilerinin kötü niyetli olduğu içeri girer girmez kadının üstüne köpeği salmasıyla ortada. Köpek de karşısındaki insana saldıracak pozisyonda herhangi bir koruması yok. Müvekkilin eşine önce fiziki şiddet sonra bilinçli bir şekilde köpeklerle saldırtılıyor. Çocukların gözü önünde işkence yapıldığı ortadadır. Alınan hastane raporları da beyanları doğruluyor” diye belirtti.

'Valililk açıklaması kolluk güçlerini koruma girişimidir'

Bölgede şiddet ve devamında uygulanan cezasızlık nedeniyle Diyarbakır Valiliği’nden farklı bir açıklama beklemediklerini sözlerine ekleyen Varol, “Valilik yaptığı açıklamayla olayı örtme çabası içerisinde olduğunu göstermektedir. Olayın valilik açıklaması gibi gerçekleşmediğinin gösteren deliller var elimizde. Kadına yönelik köpek saldırısı söz konusudur. İkincisi farz edelim ki müvekkilimiz köpeğe tekme attı. Köpeğe tekme attıktan sonra köpeğin bir saldırısı olurdu ve polisler köpeği geri çekerdi. Ancak müvekkilin ayak, omuz, sırt ve kulak arkasında köpek ısırığı var. Olayın köpeğin refleksiyle meydana geldiğini düşünmüyoruz. Olayın zaten böyle gelişmediğine dair raporlar ve delillerimiz var dosyada. Bu açıklama işkenceyi yapan kolluk güçlerinin korunması girişimidir” diye konuştu.

'DİYARBAKIR'


Etiketler : Diyarbakır Valiliği, İşkence, polis baskını,