Validebağ'da yurttaşlar kararlı: Vazgeçmeyeceğiz

01 Eki 2021

Validebağ Korusu’nda yapılaşmanın önünü açan mahkeme kararına karşı yurttaşlar direnişlerini sürdürecekler. Koruda nöbet tutan yurttaşlar, "Koru giderse başka yeşil alan kalmayacak" dedi

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 1999 yılından bu yana “sit alanı” olarak koruma altında tutulan Validebağ Korusu'nda yapılaşmanın önü açıldı. İstanbul 5’inci İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İstanbul 6'ncı İdare Mahkemesi tarafından verilen "yürütmeyi durdurma" kararına karşı yaptığı itirazı kabul etti. Oy çokluğuyla alınan kararla birlikte Anadolu Yakası'nın en büyük ikinci yeşil olan koruda hayata geçirilmek istenen “Millet Bahçesi Projesi"nin önü açılmış oldu.

MA'dan Kadir Güney'e konuşan 103 gündür nöbet tutan yurttaşlar, projenin hayata geçirilmesine karşı başlattıkları mücadelenin süreceğini söyledi.

Nöbet eyleminde yer alan Yüksel Demirtaş, yerel yönetimlerin geçmişten bu yana koruda farklı adlar altında projeler hayata geçirmek istediklerini belirtti. Demirtaş, “Önce 'millet bahçesi' şimdi de 'rehabilitasyon projesi' diyorlar. 2018 yılında 'millet bahçesi' projesine dair yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Geçtiğimiz günlerde bu karar iptal edildi. Koruda millet bahçesi yapılmasının hukuksal açıdan önü açıldı. Nöbet eyleminin 100’üncü gününde bu kararın gelmesi manidar" diye kaydetti.

Demirtaş, Üsküdar Belediyesi’nin “elimde hukuksal dayanak var” diyerek koruya girebileceğine işaret ederek, "90’lı yılların başından beri koruda mücadele ediliyor. Koruyu koru olmaktan çıkaracak projelerin hepsi direniş ile durdurulmuştur. Bu korunun bugüne gelmesini sağlamıştır. Koru birinci dereceden sit alanıdır" dedi.

Korudaki nöbet eylemlerinin süreceğinin mesajını veren Demirtaş, kararın ardından nöbet alanına daha fazla kişi geleceklerini aktardı. Demirtaş, projenin gerçekleşmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Nöbetler iki kapıda sabah 7’den akşam 17’ye kadar sürüyor. Vakti olanları her zaman bekliyoruz” çağrısı yaptı.

Nöbet eyleminde yer alan Mehmet Hakan Keskin ise projenin altında rant olduğunu söyledi. Korunun bu nedenle hedef alındığını söyleyen Keskin, “Mahkeme yürütmeyi kararı aldı, onlar kaldırdı. Koruyu koruyacak olan hukuksal kararlar değildir. Bu kararları almadan da geliyorlar. Hangi mahkeme kararı onları durdurmuş ki? Demek ki burayı bedenen korumak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Keskin, şunları söyledi: “Burada sağa dönsen para yazıyor, sola dönsen para yazıyor. Buranın gönüllüleri olarak direniyoruz. Onlar vazgeçmiyor, biz de vazgeçmiyoruz. Yurttaşlar evlerinde oturmasınlar, buraya gelsinler. Burada her apartmandan bir kişi gelse binlerce kişi olur. Validebağ Korusu giderse geriye başka yeşil alan kalmıyor.”


Etiketler : Validebağ Korusu,