'Validebağ'a dokunmayın'

15 Haz 2021

Validebağ Korusu'nda millet yapımı projesinin mahekeme tarafından engellenmesinin ardından Üsküdar Belediyesi projenin adını değiştirdi. Validebağ Gönüllüleri eylem yaparak, "Sizin ranttan başka bir amacınız yok" dedi

Validebağ Korusu'nda, millet bahçesi yapımına karşı açılan davada "yapılmamalı" yönünde karar çıkmasına rağmen Üsküdar Belediyesi projenin adını "rehabilitasyon ve bakım projesi" olarak değiştirdi. AKP'li Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen yaptığı açıklamada, "Projenin yapımına bir haftaya başlıyoruz" dedi. Validebağ halkı, koruya sahip çıkmaya çağırdı.

Validebağ Gönüllüleri, “‘Bir hafta içinde başlıyoruz ve mahalleliler ile anlaştık’ dediği ucube projeye asla izin vermeyeceğimizi söylemek ve oturma eylemi için buluşuyoruz” dedi. Oturma eyleminin ardından, konuya dair bir basın açıklaması yaptı. Validebağ Savunması “Validebağ Korusu korunması gereken 1. derece doğal ve tarihi SİT alanıdır” diyerek oturma eylemi başlattı.

“Korunun ölüm fermanıdır”

Validebağ Savunması oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaptı. “Elinizde 2018’de onaylanmış Millet Bahçesi projesinden başka bir proje yok ve bu projenin Koru’nun ölüm fermanı olduğu bilirkişi raporlarıyla açıklandı” diyen Savunma üyeleri, "Sizin ise ranttan başka bir amacınız yok. Konunun siyasal rantı bir yana, öngörülen 30 milyon TLnın büyük olasılıkla birkaç katına mal olacak bu projeyle yine birilerine para aktarılacak. Pandemi günlerinde sıkıntı içindeki halka hiçbir destek verilmezken birilerinin servetine servet katılacak. “Hiç beton dökmeyeceğiz, 7000 ağaç dikeceğiz” diyerek ve “Validebağ Korusu Yenileme ve Rehabilitasyon Projesi” adıyla açıkladığınız projenize gelince:

Validebağ Korusu 1. derece SİT alanıdır. Topoğrafyası, ağacı, kuşu, kelebeği, çalısı, açık alanlarıyla doğal bir ekolojik bütündür. Doğayı yenileyemezsiniz, doğa kendi döngüsü içinde kendini yeniler. Doğayı Rehabilite edemezsiniz, ancak bütünlüklü bir yaklaşımla insan ve yapılaşma baskısına karşı korursunuz. 7000 ağaç dikmenin Koru’nun ekosistemine, göçmen kuşların konaklama alanlarına etkilerini açıklamaya gerek duymuyor, sizi önce görevinizi yapmaya davet ediyoruz. "

En büyük ikinci yeşil alan

Validebağ Korusu ya da Adile Sultan Korusu, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 354 bin m² alana sahip olan, İstanbul’un Anadolu yakasının ikinci en büyük yeşil alanıdır.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Validebağ Korusu,