Vaka sayıları bu görüntülerle mi düşecek?

07 May 2021

İktidar salgınla mücadelesini turizm sektörünün ihtiyaçlarına göre yürütürken vaka sayılarının düşeceğini açıklıyor. Fabrikaların ve toplu taşımanın tıklım tıklım olması ise sağlıkçıları kaygılandırıyor: Vaka sayıları nasıl düşecek?

Koronavirüs ile mücadelede Türkiye’de ekonomik kaygılar nedeniyle 2021 Şubat- Mart aylarında “kademeli açılma” planı uygulandı.

Sağlık bakanlığı her hafta renklendirilmiş Türkiye haritası ile virüsün yoğunluğunu açıklamaya çalıştı. Uygulanan bu plan vaka sayılarının artmasına neden oldu.

 Bu duruma rağmen iktidar partisi AKP’nin kongrelerine devam etmesi ise ülkede salgının kontrolden çıkmasına yol açtı ve günlük vaka sayıları 60 bini geçti.

Bunun üzerine çok istenilmese de Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kapanma takvimi açıkladı. Ancak 29 Nisan’da başlayan ve 17 Mayıs’a kadar sürecek olan bu tedbirlerden yayınlanan genelgeler ile birçok meslek kolu muaf tutuldu.

7 milyon muafiyet belgesi

Neredeyse kamuda çalışanlar dışında herkes bu süreçte üretime devam ediyor. Bu durumla paralel olarak İçişleri Bakanlığı verilerine göre bakanlığın e-başvuru sisteminden 7 milyon 30 bin 446 kişiye “çalışma izni muafiyet belgesi’ düzenlendi.

Sağlıkçılar “tam kapanma” kavramının aldatmaca olduğunu söylerken “işçilerin fabrikalara giderek üretime devam ettiği koşullarda kapanmadan ve virüs ile mücadeleden bahsedilemez” ifadelerini kullanıyor.

Turizm sektörüne endeksli mücadele

İktidarın ise tam kapanma planını turizm sektörüne uygun yaptığı iddiaları çok geçmeden yetkili ağızlarla doğrulandı.

Aynı zamanda otel sahibi de olan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 17 Mayıs’ta vaka sayılarının düşeceğini ve sektörün bunu beklediğini açıkladı.

Ersoy’un açıklamalrından çok geçmeden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "turistlerin görebileceği herkesi aşılayacağız" diyerek gerçek durumu açığa çıkardı.

Türkiye, Çavuşoğlu’nun açıklamalarını tartışırken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk yayınında Sağlık Bakanı ile görüşme gerçekleştirdiğini vakaların 8-9 bine düşmesi halinde turizmin önünün açılacağını söyledi. Elvan’a göre vaka sayıları bayram sonrası düşecek.

Sağlıkçılar tepkili

Tüm bu tartışmalar açıklamalar ve kapanmanın işçileri etkilememesi virüs ile burun buruna mücadele veren sağlık sektöründe çalışan yurttaşları kaygılandırıyor.

Sağlıkçılar, salgın sürecinde terazinin bir ucuna ekonomik kaygıların konması nedeniyle bugünleri yaşamak zorunda kaldığımızı söylüyor.

Fabrikalar tıklım tıklım

İstanbul Şişli Şube Eşbaşkanı Abuzer Aslan, alınan önlemlerin yetersiz olduğunu ve alınan "tam kapanma" kararının da sadece kimi yurttaşları zora soktuğunu söyledi. “Fabrikaların ve toplu taşıma araçlarının tıklım tıklım olduğu bir yerde kapanmadan söz edilemez” diyen Aslan, insanların toplu olarak bir arada olmasının önüne geçilen önlemlerde tam kapanmanın olabileceğini ifade etti. 

Ülkedeki hiçbir fabrikanın kapanmadığına dikkati çeken Aslan, “Şöyle bir baktığımızda hangi fabrika kapalı. Kapalı olan küçük esnaflardır. Bir nevi işçi ve emekçilerin buluşmaları yasaklandı. Virüsle bu şekilde mücadele edilemez” dedi.

Dev Sağlık-İş: İşçi sınıfı hastalığı

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) Genel Sekreteri Erdoğan Demir ise milyonlarca işçi çalışıyorken bu alınan önlemlere “tam kapanma” demelerinin mümkün olmadığını söyledi. Çarkların dönmesi ile her gün yüzlerce işçinin öldüğünü belirten Demir, Kovid-19’un bir işçi sınıfı hastalığı ve sınıf ayrımcılığını açığa çıkaran düzenlemeler haline getirildiğini ifade etti.

Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda salgının durmayacağının altını çizen Demir, “Acil ve zorunlu işler dışında üretim ve çarklar durmalı. Herkese gelir desteği sağlanmadan, acil ve zorunlu işlerde çalışanların çalışma süresi kısaltılmalı ve bu işlerde çalışanlar derhal aşılanmadan salgınla mücadelede başarılı olunması düşünülemez” diye ifade etti.

HABER MERKZİ


Etiketler : Koronavirüs Türkiye, İşçi hakları, SES, Dev Sağlık-İş,