'Utanmadan ziyafeti paylaşıyorlar'

07 Tem 2020

Kılıçdaroğlu, Sakarya'daki patlamaya tepki gösterdi ve tüzüğe uygun havalandırma sisteminin olmadığını belirterek 'Bir de utanmadan ziyafeti paylaşıyorlar, sizin yediğiniz insan eti' dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Hendek’teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamaya dair konuşan Kılıçdaroğlu, "Siz önlem almıyorsunuz, patlamalar oluyor. 7 kişi hayatını kaybetti. Bu fabrika sicili temiz olan bir fabrika değil. 11 yılda 4 ayrı patlama oluyor, insanlar yine hayatlarını kaybediyorlar. Bu fabrikanın sahibi kimlerden güç alıyorsa, fabrikasını her seferinde hiçbir önlem almadan açıyor. İnsanlar ağlıyor, acıları var. Patron yine patron. Bir de utanmadan sıkılmadan ziyafeti paylaşıyorlar, sizin yediğiniz insan eti" dedi.

Tüzüğe uyulmamış

Kılıçdaroğlu, yaptıkları çalışmada edindikleri ilk bilgileri de paylaştı: "Fabrikadaki binalar arasında güvenlik mesafesine uymamış, tüzüğe uygun havalandırma sistemi yok. Ruhsatı kim verdi? Havai fişek fabrikasındaki patlama hükûmetin insanı ne kadar önemsediğini gösteriyor. İnsan hayatı değerlidir. Sarayın baktığı tek şey ranttır, bu arkadaşların haklarını savunacağız" ifadelerini kullandı.

RTÜK'ün verdiği cezalar

Halk TV ve Tele1’e verilen cezaların “vatandaş doğruyu öğrenmesin” diye verildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Onlar en zor koşullarda özgürlüğün en fazla sınırlandığı bir ortamda, namuslarıyla ve alınteriyle çalışıyorlar. RTÜK cumhuriyet tarihin en büyük cezasını veriyor Halk TV ve Tele1'e. Ne kadar baskı kurarsan kur sen gidicisin kardeşim” diye konuştu.

Demirtaş ve Kavala

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Osman Kavala için “neden içerdeler” diye soran Kılıçdaroğlu, “Haksız yere içerideler. Olay bir yargılamadan tümüyle çıkmış iktidar dayatmayla içeride tutacaksınız diye” şeklinde konuştu.

ANKARA


Etiketler : Sakarya, Kılıçdaroğlu,