Uluslararası Af Örgütü: Trump döneminde kaos olağanlaştı

03 Şub 2020

Uluslararası Af Örgütü, Trump'ın göreve geldiği ilk hafta Müslümanların ABD'ye girişini yasaklayan düzenlemeyi imzalamasını insanlık dışı ve bağnazlık olduğunu belirterek yasağın kalkması gerektiğini vurguladı

ABD Başkanı Trump, göreve geldiği ilk hafta Müslümanların ABD’ye girişini yasaklayan bir düzenlemeyi imzalamıştı. Trump yönetiminin bu düzenlemenin kapsamını genişleteceği haberleri üzerine Uluslararası Af Örgütü bir açıklama yayımladı.

Yayınlanan açıklamada ABD Başlanı Donald Trump'ın döneminde kaosun olağanlaştığını belirterek şunları söyledi: “Trump yönetiminin şimdiye kadar sığınmacılarla ilgili uyguladığı politikalar zalimane, insanlık dışı ve bağnaz politikalardı. Bir kez daha bu politikaları reddediyoruz. Yönetimin kimliği nedeniyle dışlamak istediği herkesle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. ABD’ye giriş yasağının ve bu yasağa kaynaklık eden Müslüman karşıtı tutumun canlandırılması insan hakları ve insanlık onuruna aykırıdır. Bu nedenle söz konusu yasak kaldırılmalıdır.”

'Bu politikaların temelinde siyaset ve ırkçılık yatıyor'

Margaret Huang, Trump yönetiminin, yasağın kapsamını genişletme çabalarını hem saldırganca hem de ulusal güvenliğe zararlı bir adım olarak tanımladı: “Yaptığımız araştırmalar bu yasağın her çeşidinin ölümcül, tehlikeli ve feci sonuçlar yarattığını gösterdi. Bu politikanın temelinde nefret, beyazların üstünlüğünü savunan siyaset ve ırkçılık yatıyor” dedi.

Af Örgütü açıklamasında: “Yasağın yürürlüğe girmesinin ardından geçen üç yılda ailelerin parçalandığına, Müslüman toplulukların kaygılarının arttığına ve Müslümanlara karşı nefret suçları işlendiğine tanık olduk. Güvenli bir yere sığınmak isteyen insanlar hoş karşılanmak yerine, taahhütlerini yerine getirmeyen bir hükümet tarafından belirsizliğe mahkum edildi. ABD’ye giriş yasağı, özellikle ABD’ye sığınmanın ölüm kalım meselesi olduğu insanlar açısından bir felaket” denildi. Margeret Huang sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hazırlanan listede bir ülke özellikle dikkat çekiyor: Myanmar’da Müslümanlar ve diğer etnik azınlıkların toplu öldürme, tecavüz ve köy yakmalar da dahil olmak üzere korkunç suçlarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. İnsanlar Myanmar’daki zulümden kaçarken, ABD’nin onları ülkeye kabul etmeme kararı vicdansızlıktır.”

DIŞ HABERLER


Etiketler : müslümanlar, azınlık, Yasak, Irkçılık, Mülteci, Uluslararası Af Örgütü, Trump, ABD,