Ulucanlar Cezaevi'nden seslendiler: Mücadele devam edeceğiz

14 Tem 2020

Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde seslenen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, "Bütün ülkeyi Ulucanlar Cezaevi’ne, Amed Cezaevi’ne çevirmek isteyenlere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Mücadele Programı kapsamında başlattığı “Demokrasi Buluşmaları”nın ilkini Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde gerçekleştirmek istedi. Polis tarafından izin verilmeyen açıklamaya sadece milletvekillerinin müze önüne gitmesine izin verildi.

Ulucanlar Cezaevi müzesi önüne Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP Meclis Amiri Mahmut Toğrul ve milletvekilleri geçebildi.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde yapılan açıklamada söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Yola çıkarken ‘işkenceye sıfır tolerans’ diyenler darbeye karşı özgürlüğü getireceğini ifade edenler bugün işkenceyi darbeyi bir yönetim haline getirdi. 60’larda 70’lerde işkenceler cezaevinin içerisindeydi artık iktidar o kadar pervasızlaştı ki işkenceyi sokaklara, meydanlara taşıdı. Bugün burada yaşananlar tam da buydu. Demokratik siyaseti yürüten bu ülkede özgürlüğü, barışı eşitliği yükseltme iddiasında olan parlamentonun en büyük üçüncü siyasi partisi HDP bu ülkede yok sayılıyor. HDP’nin yaptığı her türlü eylem ve etkinlik vali yasaklarına zor gücüne karşı karşıya kalıyor.”

'AKP ülkeyi zor gücüyle yönetmeye çalışıyor'

AKP’nin emekçilere, yoksullara, kadınlara ve ülkenin tümüne vaat ettiği hiçbir şeyi olmadığını ve ülkeyi, zor gücüyle yönetmeye çalıştığına dikkat çeken Başaran, “Biz bu yaklaşımı çok iyi biliyoruz. 1980 döneminde Amed zindanında biliyoruz. Özgürlük talepleri olanlar günlerce işkence ile yüz yüze kaldılar. Kimliği ifade eden Kürtlere Türkçe konuş çok konuş dayatmasında bulundu. Hepinizi Türkleştireceğiz diyenler şu an tarihin çöp sepetine ancak buna karşı büyük ölüm orucu direnişiyle mücadele edenler hala mücadele ediyorlar. 1980 dönemine, Kenan Evren’e, Esat Oktay’a diz çökmeyenler bugün AKP-MHP ittifakına diz çökmeyecektir. Esat Oktay’ın köpeği ile işkenceye maruz kalan sakine Cansız ve Gültan Kışanak gibi teslim olmayacaktır” diye belirtti.

'Kadın mücadelesi hedef alınıyor'

Kadınların erkek egemen sisteme karşı direndiğini dile getiren Başaran, “Tam da bu nedenle kadınlara karşı bu sabah yine bir siyasi operasyon düzenlediler. Kadınlar sabah evlerine baskın yapılarak, gözaltına alındılar. Biz biliyoruz ki Kürt kadınları nezdinde kadın mücadelesi hedef alınmıştır. İktidar da bilsin ki kadınlar hiçbir zaman geri adım atmadılar. Bu dönemde özgürlük ve eşitlik mücadelelerinden bir adım geri atmayacaklar. Kadının adı hakkını ortadan kaldırmak isteyen AKP iktidarına karşı kadınlar her alanda mücadele etmeye devam edecek” dedi.

Türkiye toplumu AKP-MHP'nin utanç yüzünü görüyor'

Başaran, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Ulucanlar Cezaevi’nde insanlar bir çok işkence ile yüz yüze kaldı. Direnenler bu ülkede özgürlük mücadelesi yürüten 19 insan idam edildi. Binlerce insan bu cezaevinde işkenceden geçirildi. İşkence sesleri bütün Türkiye’de yankılandı. Bütün bu ülkeyi Ulucanlar Cezaevine, Amed Cezaevi’ne çevirmek isteyenlere karşı bizler tıpkı döneminde mücadele edenler gibi mücadele etmeye devam edeceğiz. Siz bu ülkede anti demokratik uygulamalarla faşizan yöntemlere bu ülkeyi yönetebileceğinize inanabilirsiniz ama bilin ki Türkiye toplumun halkları AKP MHP ittifakının utanç yüzünü çok iyi görmektedir.

Konuşmasının devamında mücadelenin devam edeceğini kaydeden Başaran, Veli Saçılık'ın gözaltına alınmasını kınadıklarını söyledi.

ANKARA


Etiketler : Ulucanlar Cezaevi, Ayşe Acar Başaran, hdp,