Tutuklu Kürt melenin canına kasıt

23 Eyl 2020

Kürtçe mevlit okuduğu için tutuklanan 80 yaşındaki mele Ali Boçnak’ın durumu ağır...

Kürtçe mevlit okuduğu için “FETÖ”cü savcı ve hakimler tarafından ceza verilen 80 yaşındaki Kürt mele Ali Boçnak’ın durumu kötüye gidiyor. Birçok hastalığı bulunan mele Ali Boçnak’ın birçok hastalıkla boğuşurken, tutukluyken yapılan bir ameliyatta ayrıca enfeksiyon kapmış. Hayati tehlikesi bulunan Boçnak için acil tahliye kampanyası başlatıldı. Kimlik yaşı 76, asıl yaşı 80 olan Ali Boçnak, 2017’de tutuklanıyor. Medresede yetişen ve Kürtçe mevlit okuyan Ali Boçnak, “KCK operasyonları”nda gözaltına alınır. Gazetemize konuşan ağır hasta tutuklu Ali Boçnak’ın oğlu Şakir Boçnak, “HDP, DEP, HADEP, BDP, DTP dönemlerinde sürekli yer aldığı için bu FETÖ’cü hakim savcıların verdiği cezalarla yargılandı, ceza aldı. Bu cezaların yanı sıra 6 ay da dini istismar yani örgüt imamlığı yaptığı iddiasıyla babama ceza verdiler. Babama bu cezayı veren hakim ve savcılar, FETÖ’ye yapılan operasyonlar kapsamında müebbet hapis cezası aldı” diyor.

Babasının sadece Kürtçe mevlit okuduğu için tutuklandığını belirten Boçnak, sağlık durumun kötü olduğunu belirterek tahliye taleplerine yanıt alamadıklarını söylüyor. Babasının nefes almakta zorlandığını belirten Boçnak, “Babamda ileri derece prostat, beyninde damar tıkanıklığı, nefes darlığı ve böbrek yetmezliği var. 12 Ağustos 2020’de bir ameliyat geçirdi göbek fıtığından, şok kullanmamışlar ameliyat esnasında, babamın vücudu enfeksiyon kapmış. Babamın durumu şu an çok kötü. Babam 2 haftadır sürekli kusuyor cezaevinde. Biz de sesimizi duyuramıyoruz” diyor. Tüm duyarlı kesimlere seslenen Boşnak, babasının bir an önce tahliye edilmesini istiyor.

ATK ‘kalabilir’ diyor 

Ağır hasta olmasına rağmen babasının cezaevinde tutulduğunu söyleyen Boçnak, “Avukatlar gerekli itirazlarda bulundu, sonuç alınamadı. İstanbul Adli Tıp 2018’de cezaevinde kalabilir raporu verdi” diyor. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı #AliBoçnakAcilTahliye edilsin hashtagi ile paylaşımda bulunarak derhal bırakılmasını istedi.

Hasta tutuklular idam ediliyor
Cezaevinde hasta tutukluların ölüm haberleri giderek artıyor. Geçtiğimiz gün 75 yaşındaki emekli öğretmen Takiyettin Özkahraman, tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nde 18 Eylül’de fenalaşmış, solunum ve akciğer yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirmişti

HABER MERKEZ


Etiketler : ali boçnak, Hasta tutsak,