Tutuklamaların altından yine gizli tanık çıktı!

27 May 2020

Rosa Kadın Derneği'ne yönelik soruşturma kapsamında göz altına alınanların, 2 gizli tanığın beyanlarına dayanarak tutuklandıkları öğrenildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği'ne dönük yürütülen soruşturma kapsamında 22 Mayıs'ta gözaltına alınan 18 kişiden 9’u kadın toplam 12 kişinin tutuklanmasının gerekçelerine dair yeni detaylar ortaya çıktı. Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve üyeleri Fatma Gültekin, Gönül Aslan, Gülcihan Şimşek, Narin Gezgör, Özlem Gündüz, Remziye Sızıcı ve Sevim Çoşkun ile HDP yöneticisi Celal Yoldaş, DBP eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ve Mehmet Ali Altınkaynak’ın tutuklanmasına dayanak yapılan “örgüt üyesi olduklarına dair kuvvetli suç şüphesinin” gizli tanık beyanları olduğu öğrenildi.

Tutuklamaların tamamına gizli tanık "A53T61MCTS21SS92" ve "Firar" kod adlı gizli tanıkların beyanları dayanak yapıldı. Yine, "A53T61MCTS21SS92" adlı gizli tanığın tüm şüpheliler hakkında beyan verdiği öğrenildi.

'Erkekler gayrı resmi üye' iddiası

"A53T61MCTS21SS92" adlı gizli tanığın özellikle tutuklanan erkekler hakkında verdiği ifadeler dikkati çekti. "A53T61MCTS21SS92" adlı gizli tanığın “Rosa Kadın Derneği'nin gayri resmi” yönündeki ifadeleri, DBP eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın tutuklanmasına gerekçe yapıldı. Gizli tanık "A53T61MCTS21SS92"nin, Arslan hakkında, “Ben bu örgüt mensubunu Mehmet Aslan olarak bilirim. Rosa isimli derneğin gayri resmi üyelerinden biridir” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.


"A53T61MCTS21SS92", HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak’ın da Rosa Kadın Derneği’nin “gayri resmi üyesi” olduğunu ileri sürdü. "A53T61MCTS21SS92", Altınkaynak hakkında ise, “Bu örgüt mensubunu Mehmet Ali olarak biliyorum. Rosa Derneğinin gayri resmi üyesidir. HDP Sur ilçe belediyesinin işçi alımı olduğu zaman alınacak üyelerin belli oranının Rosa Derneği üyesi olmasını sağlamaktadır” ifadelerini kullandı. Altınkaynak’ın tutuklanmasına gerekçe yapılan bir başka konu ise, kimi çatışmalarda hayatını kaybeden PKK'lilerin taziyelerine katılması oldu.

Açık bilgiyi gizli saydılar

"A53T61MCTS21SS92", Rosa Kadın Derneği’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kongreya Jinên Azad (KJA) ile Tevgera Jinên Azad (TJA) yapılanmalarının devamı niteliğinde olduğunu iddia etti. Yine, beyanları tutuklamalara gerekçe yapılan "A53T61MCTS21SS92"nin derneğin kamuoyuna açık iletişim bilgilerine dair beyanlarının dosyada “gizli” bilgi olarak değerlendirilmesi dikkat çekti.

Farklı tutuklama gerekçeleri

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya’nın tutuklanmasına ise, yaptığı bir telefon görüşmesinde kullandığı “2011 yılından beri Kürdistan’da başlayan bu savaşın en büyük etkilenenleri yine kadınlar oldu” ifadeler gerekçe yapıldı. Söz konusu ifadeler, Kaya'nın “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına gerekçe yapıldı.

DBP eski Eş Genel Başkanı ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Gülcihan Şimşek’in tutuklanmasına, birçok soruşturma dosyasında adı geçen ve daha önce yüzlerce kişi hakkında ifade veren gizli tanık "Firar"ın “KCK yapılanmasının üst düzey sorumlularındandır” şeklindeki beyanları gerekçe yapıldı.

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sevim Coşkun, "A53T61MCTS21SS92" adlı gizli tanığın verdiği iddia edilen ifadelerin yanı sıra, bir telefon görüşmesinin tape kayıtlarında “… dur ben seni diğer taraftan arayayım” ifadelerini kullanması tutuklanmasına gerekçe yapıldı. Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu ifadeleri, “delil karartmaya yönelik ciddi şüphe” olarak değerlendirdi.

CİMER'e şikayet edildi tutuklandı

Rosa Kadın Derneği yöneticisi Fatma Gültekin’in tutuklanma gerekçeleri arasında "A53T61MCTS21SS92"nin “dernek toplantılarına katılıyor” şeklindeki beyanları ile S.D isimli bir şahsın 22 Ekim 2019’da CİMER’e yaptığı şikayet yer aldı. CİMER’e şikayette bulunan S.D., şikayet forumunda, “Bu kişinin Bağlar Belediyesinde o dönem çalışıyor olması ve terör örgütüne doğrudan destekte bulunmasıdır. Fatma Gültekin aidat toplanması ve terör örgütü cenazelerine yaptığı organizasyonların sorulması halinde inkar edecektir, ancak ben canlı olarak şahit olan birisiyim” şeklindeki ifadeleri tutuklama nedenleri arasında yer aldı.

"A53T61MCTS21SS92", derneğin kurucu üyesi Narin Gezgör, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı ve Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan'ın hakkında da benzer beyanlar verdiği ve bu beyanların tutuklamaya gerekçe yapıldığı öğrenildi.

Kaynak: MA / Aydın Atay


Etiketler : Rosa Kadın Derneği, DİYARBAKIR,