Türkiyeli 3 kişiye ve Türkiye'de yaşayan 2 Mısırlıya yaptırım

17 Eyl 2021

ABD Hazine Bakanlığı, 3'ü Türkiye vatandaşı olan 5 kişiye El Kaide ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle yaptırım kararı aldı 

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi'nin (OFAC) Özel Belirlenmiş Uyruklu ve Engellenmiş Kişiler (SDN) olarak bilinen yaptırım listesine alınan Türkiye vatandaşları, Soner Gürleyen, Cebrail Güzel ve Nurettin Müslihan. Bu üç ismin, ABD’nin "terör örgütü listesi"ndeki El Kaide ile bağlantılı oldukları kaydedildi.

Listede yer alan diğer 2 isim Türkiye'de faaliyet gösteren Muhammad Nasr al-Din Al Ghazlani ve Majdi Muhammad Salim. Bu iki isim ise Mısırlı.

Yaptırım kararını resmi internet sitesinde yayınlayan Hazine Bakanlığı, Türkiye’de bulunan bu kişilerin El Kaide’ye mali destek vermekten seyahat düzenlemelerine kadar birçok alanda yardım ettiğini kaydetti ve yaptırım uygulama kararının, "Yabancı Terör Örgütleriyle ilgili 13224 Sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca" alındığını bildirdi.

OFAC Direktörü Andrea M. Gacki, “Bu hedefli yaptırımlar, ABD'nin El Kaide'ye mali desteği kesme konusundaki sarsılmaz taahhüdünü vurgulamaktadır. El Kaide'nin mali destek ağlarını ortaya çıkarmak ve bozmak için Türkiye dahil yabancı ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

'Nurettin Müslihan El Kaide mali yöneticisi'

 

Açıklamada Nurettin Müslihan’ın El Kaide üst düzey liderliğiyle temasını sürdüren Türkiye’deki bir El Kaide mali yöneticisi olduğu iddia edildi. “Müslihan, Suriye'de faaliyet gösteren ve şimdi hayatta olmayan El Kaide üst düzey lideri Abdullah Muhammed Receb Abdulrahman dahil olmak üzere El Kaideli aşırılık yanlılarıyla doğrudan iletişim kurmak için çalıştı’’ denilen açıklamada, ABD Maliye Bakanlığı’nın Ebu Hayr El Masti olarak da bilinen Abdulrahman’ı 2005’te yaptırım listesine aldığına dikkat çekildi.

Açıklamada Cebrail Güzel de Müslihan'ın El Kaide'yi destekleme çabalarının bir parçası olarak Nurettin Müslihan ile birlikte çalışan ve Müslihan’a maddi destek sağlayan Türkiye’deki bir El Kaide yöneticisi olarak tanımlandı.

Soner Gürleyen için de “El Kaide aşırılıkçısı ve mali yöneticisi’’ denildi ve başka bir El Kaideli’nin seyahat edebilmesine yardım sağladığı kaydedildi.

'Selefi örgütünün eski emiri'

 

Mecdi Selim’in Türkiye’de yaşayan bir avukat olduğu ve Türkiye’deki çeşitli El Kaide eylemlerinin baş sorumlularından biri olduğu öne sürüldü. Salim’in, Mısır İslam Cihadı adlı Selefi örgütünün eski emiri olduğuna ve emirliği bugünkü El Kaide Lideri Ayman El Zevahiri’den devraldığı da iddia edildi.

Kıdemli bir El Kaide yöneticisi olarak tanımlanan Muhammed Nasr El Din El Gezlani de Türkiye’de El Kaide'yi desteklemek için nakit transferi yapan mali kurye olarak yaptırım listesine girdi. Açıklamada, “El Kaide, tutuklu El Kaide üyelerinin ailelerine para sağlamak da dahil olmak üzere, El Kaide adına para transferlerini kolaylaştırmak için Muhammed Gezlani gibi Türkiye’de bulunan kuryeleri kullandı’’ denildi.

Blinken'in açıklaması

Yaptırımlarla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Antony Blinken da ‘’ABD, Türkiye'de faaliyet gösteren ve gruba mali ve lojistik destek sağlayan beş El Kaide destekçisine yaptırım uyguladı’’ dedi ve ülkesinin dünya çapında El Kaide ve diğer terörist gruplarla mücadele etmeye kararlı olduğunu söyledi. Blinken yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "ABD, El Kaide'nin mali destek ağlarını tespit etmek, ifşa etmek ve bozmak için Türkiye dahil ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın çalışmaya devam edecektir. Terör operasyonları için gelir elde etmek amacıyla uluslararası finans sistemini kötüye kullanmalarını engellemek için bu ağları ihtiyatlı bir şekilde takip edeceğiz.’’ 


Etiketler : Nurettin Müslihan, Cebrail Güzel, Soner Gürleyen, El Kaide, ABD yaptırım,