Türkiye Fırat'ın debisini düşürdü: Hayvanlar ve tarım arazileri susuz

12 Tem 2020

Türkiye’nin Fırat Nehri’ndeki suyun debisini düşürmesi ile Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde başlayan su sıkıntısı bir 'insani krize' yol açıyor

Türkiye'nin, Fırat Nehri'ndeki suyun debisini 500 metreküpten 150-200 metreküpe kadar düşürmesinin ardından Kuzey ve Doğu Suriye'de su sıkıntısı yaşanmaya başladı.

Söz konusu durumdan kaynaklı çiftçiler ekinlerini sulayamazken, bölgedeki belediyeler tarafından alınan önlemler de yetersiz kalıyor. Belediyeler sık sık su kesintisi yapmak zorunda kalırken, bölge sakinleri sorunun çözülmemesi halinde insani bir felaketin yaşanacağını söylüyor.

Hayvanlar ve tarım arazileri susuz

Konuya ilişkin Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Derazor'a bağlı Hecin Beldesi Çiftçiler Derneği Başkanı Loey El Hemûd, su debisinin son dönemlerde 30 metreye kadar düştüğünü paylaştı. Su miktarının düşmesinden dolayı nehirden su çekmenin zorlu hale geldiğine dikkati çeken Hemûd, bu durumun da beraberinde tarım arazilerini sulama ve hayvanların içme suyu ihtiyacını karşılama noktasında büyük sıkıntılar getirdiğini kaydetti.

Derazor’un batısındaki Kesra Belde Belediye Başkanı Xeyas El Ferec de suyun azaltılmasından kaynaklı su pompalarının da çalışamaz hale geldiğini kaydetti.

El Ferec, artan hava sıcaklıklarına dikkati çekerek, su yokluğunun ziraat açısından zorlu bir dönem yaşattığını ve suyu çekebilmek için yeni su kanalları yapmaya başladıklarını açıkladı. El Ferec, bu durumun da zorlu olduğunu ve ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyledi.

Çiftçi Muhammed El Mensur ise, yaşadıkları zorlukları şu sözlerle anlattı: “Nehirdeki su düştüğü için pompalar artık su çekmiyor. Sulayamadığımız ekinler büyük zarar gördü. Bu yüzden belediyeler tedbir almaya çalışıyor. Ancak bu tedbirler sadece kısa bir dönem bizi idare edebilir. Dolayısıyla bu sorunun kesinlikle çözülmesi gerekir.”

DIŞ HABERLER


Etiketler : Kuzey ve Doğu Suriye'ye su ambargosu, Kuzey ve Doğu Suriye,