Turgutlu'da Kürtçe dil ve müzik kursu başlıyor

15 Eyl 2021

Turgutlu’da yaşayan halkın talebi üzerine asimilasyona karşı Kürtçe dil eğitimi başlatılıyor

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yaşayan halkın talebi üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Turgutlu İlçe Örgütü Kültür Komisyonu, müzik ve folklor alanında kurs hazırlığına başladı. 

Komisyon, 1 Ekim’de ilk Kürtçe dil sınıfını da açacak. Komisyon, dil eğitiminin yanı sıra, Kürt müziği, enstrüman ve halk oyunları eğitimleri verecek. 30 bin Kürt nüfusunun olduğu Turgutlu’da, asimilasyona karşı yapacakları ilk çalışmanın Kürtçe dil eğitimi olacağını söyleyen Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmeni Hüseyin İlçi, Kürtçe öğrenmek isteyen gençleri HDP Turgutlu İlçe Örgütü’ne beklediklerini söyledi. 

Çağrı yaptıkları andan itibaren anadilde eğitim görmek isteyenlerin başvurularının olduğunu ifade eden İlçi, konuşulmayan her dilin unutulmaya mahkum olduğunu ifade etti. 

'Her halk kendi dilinde yaşar' 

Her başvuru ile heyecanlarının arttığını belirten İlçi, “Günde birçok kişi dil eğitim almak için gelip kayıt yapıyor. Özellikle gençlerin bu kadar ilgi göstermesi bizleri mutlu ediyor. Sabırsızlıkla ders vereceğimiz günü bekliyoruz. Amacımız halkımıza dilimizin önemi ve kültürünü öğretmektedir. Kürtçe konuşulmadığı zaman unutulur. Her halk kendi dilinde yaşar. Kapı kapı dolaşıyoruz ve aileler böyle bir çalışmamız olduğunu söylüyoruz. İnsanlar çok mutlu oluyor. Buda bizlere güç veriyor” ifadelerini kullandı.  

Turgutlu halkının talebi üzerine böyle bir çalışmaya giriştiklerini dile getiren İlçi şunları söyledi: 

“Dil olmadan kendimizi tanıyamayız. Kendini tanıyan insan nereden geldiğini amacının ne olduğunu bilir. Eğer varlığımız ile yaşamak istiyorsak dilimize çok önem vermeliyiz. Tüm gençleri kurslarımıza bekliyoruz. Aynı zamanda ailelerin çocukları ile anadilde konuşmaları gerekiyor."

Kayıt yapan öğrenci

Kürtçe dil kursuna kayıt yapmaya gelen gençlerden Beritan Coşkun, “Bu eğitimlere herkes gelmeli. Kürtçe anadilimiz. İnsanın dilini bilmesi kadar güzel bir şeyi yoktur. Dilimizi konuşmamız ve çevremizi de konuşmaları konusunda uyarmamız gerekiyor. Ben de anadilimi daha iyi konuşmak için kursa kayıt yaptım. Turgutlu’da yaşayan bütün Kürtleri buraya gelip Kürtçe’yi öğrenmeye davet ediyorum” dedi. 

Dil kursuna kayıt yapan İslam Çelik de şunları dile getirdi: “Metropollerde, Kürdistan'dan gelen Kürt ailelerin çocuklarına anadillerini unutturmaya çalışıyorlar. Ben de anadilimin kaybolmaması ve daha iyi konuşmak için Kürtçe kursuna kayıt yaptırdım. Ekim ayı başından itibaren anadil eğitimimiz başlayacaktır. Turgutlu’da bulunan Kürt gençlerini Kürtçe dil eğitimine katılmaları için birlikte Kürtçe öğrenmeye çağırıyorum.” 

MANİSA 


Etiketler : Kürtçe dil kursu,