TÜİK verileri yetersiz: İşsizlik artıyor

10 Haz 2021

DİSK-AR, TÜİK'in Nisan 2021 raporuna karşılık rapor yayınladı. DİSK-AR'a göre, TÜİK'in aylık verileri yetersiz ve işsizlik artıyor. Raporda, salgınla birlikte kadınların işsizlikten daha çok etkilendiği vurgulanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre ne işsizlik artıyor ne de yoksulluk. Nisan 2021 raporu ise yine şaşırtmadı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), TÜİK raporuna karşı hazırladıkları raporu yayınladı. 

Raporda, TÜİK'in verilerinin oldukça sınırlı bir kapsama sahip olduğu belirtilirken, birçok ayrıntının da yer almadığı vurgulandı. 

Bunlardan bazıları ise şöyle:

-Salgın döneminde istihdamda görünüp iş başında olmayanlar

-İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar

-Ümidini kaybeden işsizler ve genç işsizliğe ilişkin ayrıntılar

-Uzun süredir işsiz olan ve artık "iş arıyor" statüsünden çıkarılan işsizler.

DİSK-AR bu ayrıntıların yer almadığı TÜİK raporu için, "Aylık veriler detaylı analiz yapmak için yeterli değil" tespitinde bulundu. 

TÜİK azaldı diyor 

DİSK-AR'ın "İşsizlik ve istihdamın görünümü" başlıklı raporunda,  geniş tanımlı işsizliğin yüzde 27,4 olduğu kaydedildi. Öte yandan çalışma çağındaki 63,5 milyon kişinden yalnızca 18,8 milyon kişinin kayıtlı tam zamanlı çalışıldığı paylaşıldı.

 

Rapor'da TÜİK'in "atıl iş gücü" olarak tanımladığı işsizlik oranı 13,9 olarak görünürken, DİSK-AR'ın "geniş tanımlı işsizlik olarak" ifade ettiği işsizlik oranı yüzde 27,4. 

İşsizlik artıyor

TÜİK verilerine göre, mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı Nisan 2021 döneminde bir önceki yıla göre 531 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin olarak gerçekleştiğinin altı çizilen raporda, “Dar tanımlı işsiz son bir ayda ise 275 bin kişi arttı. TÜİK verilerinden hareketle yaptığımız hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Nisan 2021'de 9 milyon 837 bin olarak gerçekleşti. Nisan 2020'de 9 milyon 187 bin mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı son bir yılda 650 bin kişi arttı” diye belirtildi. 

Kadınlar daha çok işsiz

Raporda, ayrıca salgının işsizlik üzerindeki etkisinin sürdüğünü, özellikle salgınla birlikte kadınların daha çok işsiz kaldığı aktarıldı. Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranın yüzde 34 olduğu bilgisinin paylaştığı raporda, geniş tanımlı ve dar tanımlı işsizlik arasındaki farkın 13,5 düzeyinde olduğu belirtildi. Resmi istihdam oranın da yüzde 43,3 olduğu paylaşılan raporda, kayıtlı ve tam zamanlı istihdam oranının da 29,7 olduğu kaydedildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : TÜİK, Genç işsizlik oranı, Yoksulluk, DİSK-AR raporu,