TTB'den Sağlık Bakanlığı'na veri eleştirisi

31 Tem 2020

Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verileri içinden yoğun bakım hasta sayısını çıkarmasını eleştirdi ve açıklanan verilerin 'kuşku yarattığını' söyledi

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından her gün açıklanan koronavirüs verilerine ilişkin yapılan değişiklik, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) tepkisini çekti. TTB, Bakan Koca'nın Mart ayı ortasından bu yana açıkladığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nda yer alan başlıklardan yoğun bakım hasta sayısı ve entübe hasta sayısı başlıklarının çıkarılmış olmasını eleştirdi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, bu değişiklikle Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye'deki koronavirüs tablosunu "kendi isteğine göre yansıttığını" belirtti.

Salgının başından bu yana koronavirüse ilişkin açıklanan epidemiyolojik verilerin hem salgınla mücadele hem de bilimsel çalışmalar için yeterli olmadığını vurgulayan TTB, koronavirüs güncel durum tablosundan iki önemli başlığı çıkarmanın, yine tüm bilimsel çalışmaları etkileyeceğine dikkat çekti.

'Veriler kuşku yaratıyor'

Prof. Adıyaman, "Yoğun bakım ve entübe hasta sayısının tablodan kaldırılmış olması hastalarımızın yoğun bakımlarda, entübe olarak can mücadelesi verdikleri bir ortamda durumun ciddiyetiyle tezat oluşturmakta ve halkın bu ciddiyeti algılayamamasına ve uyumunun sağlanamamasına neden olmaktadır" ifadesini kullandı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı aynı zamanda, ülke genelinde ve bölgedeki meslektaşlarının gözlemlerine göre, vaka sayılarının açıklanan toplam rakamların üstünde olduğunu söyledi. Adıyaman, "Bu konuda giderek artan düzeyde, verilerin olduğundan az gösterildiği ve gizlendiği kuşkusu yaygınlaşmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

İSTANBUL


Etiketler : TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Koronavirüs Türkiye, koronavirüs,