Trump'ın Amerikan rüyası: 'Radikal sol' ile mücadele

05 Tem 2020

ABD Başkanı Trump, bağımsızlık günü dolayısıyla yaptığı konuşmada yine eylemcileri hedef alarak, 'radikal solu' yenilgiye uğratacağını söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, Washington'da 4 Temmuz bağımsızlık günü dolayısıyla konuşma yaptı. Trump konuşmasında, George Floyd'un öldürülmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı gösterilerdeki eylemcileri hedef alarak, 'radikal solu' yenilgiye uğratma sözü verdi.

Irkçılık karşıtı protestoları hedef aldı

Trump göstericilerin amacının 'yıkım' olduğunu ifade ederek şu ifadeleri kullandı "Radikal solu, Marksistleri, anarşistleri, ajitatörleri, yağmacıları yenilgiye uğratacağız. Öfkeli yığınların heykellerimizi devirmesine, tarihimizi silmesine, çocuklarımızın beynini yıkamasına ya da özgürlüklerimiz üzerinde tepinmesine asla izin vermeyeceğiz... Hep birlikte Amerikan rüyası için mücadele edeceğiz."

'Stratejimiz iyi ilerliyor'

ABD, vaka sayısı ve can kaybı bakımından açık ara farkla en yüksek olan ülke konumunda ancak Trump, ABD'nin 'ilerlemesini' överek, "Çok ilerleme kaydettik. Stratejimiz iyi ilerliyor. (Virüs) bir bölgede kayboluyor, başka bir bölgede çirkin yüzünü yeniden gösteriyor. Ama çok şey öğrendik. Alevi nasıl söndüreceğimizi öğrendik" dedi.

Beyaz Saray Sağlık Danışmanı Anthony Fauci ise geçen hafta salgın konusunda uyarıda bulunarak "Doğru yönde ilerlemediğimiz oldukça açık" diye konuşmuştu.

ABD'de 40 milyona yakın insana test yapıldığını vurgulayan Trump, vakaların yüzde 99'unun ise "tamamen zararsız" olduğunu ifade etti. Ancak bu iddiasının bilimsel bir dayanağı olmadığı belirtiliyor.

ABD'de günlük yeni koronavirüs vakalarının sayısı 50 bini aşıyor. Ülkedeki toplam vaka sayısı 2,8 milyonu aştı, Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı ise 130 bine yaklaştı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : 4 temmuz bağımsızlık günü, George Floyd, ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs, Irkçılık,