TMSF'nin borçlandırdığı fabrikanın işçileri eylemde

03 Eki 2019

TMSF tarafından borçlandırılan Zeytinoğlu grubuna bağlı fabrikalarda çalışan işçiler, 4 aydır ücretlerini alamadıklarını belirterek eylem yaptı. 

Eskişehir’de kurulu Zeytinoğlu grubuna bağlı Entil Endüstri, Hakalki Döküm, Tarkon Makine'de çalışan ve dört aydır ücretlerini alamayan işçiler,  İstanbul’da bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. “İşimizi ekmeğimizi istiyoruz, tüm sorumlular göreve” ve ‘’Fabrikalar kapanmasın krize sokanlar hesap versin” pankartlarının açıldığı eyleme Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sendika yönetim kurulu üyeleri, Devrimci Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut da katıldı.

Fabrika TMSF tarafından borçlandırıldı

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Entil Endüstri işyeri baş temsilcisi Tuncay Alagöz, 500 işçinin dört aydır maaşlarını alamadığını belirterek “Zeytinoğlu grup şirketlerine 2009 yılında TMSF tarafından el konulmuştu. TMSF geçtiğimiz Haziran ayında şirketleri tekrar Zeytinoğlu Grubu’na devretti. Bu süreçte şirketlerin başta TMSF ve Halkbank olmak üzere birçok yere büyük bir borç yükünün altına sokulmuştur. Gelinen bu noktada eskiden ihracat ve üretim rakamlarıyla ülkenin ekonomisine büyük katkılar sağlayan bu şirketler hayatını sürdüremez duruma gelmiştir” diye konuştu.

İşçiler mağdur

Ücretlerini alamadıklarından dolayı işten çıkan ayrılan işçilerin özlük haklarını ve tazminatlarını alamadığını ifade eden Alagöz, işçilerin mağduriyetinin günden güne arttığını söyledi. Alagöz, işçilerin birikmiş alacakları ile ücretlerinin düzenli ödenebilmesi için TMSF ve Halkbank’a olan borçların ertelemesi ve şirketlerin yeniden üretir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

‘BMC kurtarılmak için bu şirketler batırıldı’

Basın açıklamasının ardından konuşan BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, TMSF yetkililerine seslenerek, “Milyon dolarlar alarak oturduğunuz o sıcak koltuklarda bu insanların vebalini çekiyorsunuz. Biliyoruz ki o fabrika on yıl içerisinde kurtulabilirdi. Ama bunun yerine o fabrikayı batırmayı seçtiniz, yüzlerce işçiyi ortada bıraktınız” dedi.

TMSF ve Varlık Fonu tarafından bazı batık şirketlere yardım yapıldığını dile getiren Serdaroğlu, “TMSF, tank palet fabrikasını Katar’a peşkeş çeken BMC’yi kurtarmak için bu fabrikayı batırdı. BMC’nin bütün hurda makineleri TMSF eliyle bu fabrikaya satış gösterildi. Daha geçen günlerde Ağaoğlu’nu kurtarmak için varlık fonunu feda ettiler. Yüzlerce yandaş şirket bu kurumlar eliyle devlet tarafından kurtarıldı”  ifadelerini kullandı.

Gerekirse saraya yürürüz

Devlet bankalarının zararı göze alarak faizleri düşürdüğünü söyleyen Serdaroğlu, eğer Koç Holding’in fabrikalarına devlet desteği varsa burada mağdur olan 500 işçiyi de Halkbank’ın kurtarması gerektiğini vurguladı. Haklı savaşlarından vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Serdaroğlu, “Burada işçi arkadaşlarıma bir kere daha söylüyorum vazgeçmek yok. Eskişehir’e döndüğümüzde o fabrikaları işgal edeceğiz. Gerekirse de Ankara’ya saraya yürüyeceğiz. Hakkımız olanı alana kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından işçiler geldikleri otobüslere binerek Eskişehir’e geri döndü

 


Etiketler :