TJA'dan dayanışma çağrısı

05 Haz 2020

TJA,HDP'li ve CHP'li 3 vekilin tutuklanmasına tepki göstererek, 'Ömrünü kadınların ve Kürt halkının özgür yaşam mücadelesine adayan Leyla Güven biz kadınların iradesidir' açıklamasında bulundu

Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesinin ardından tutuklanmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, dünyanın koronavirüs (Covid-19) mücadele ettiği bir süreçte halk sağlığını hiçe sayan AKP-MHP iktidarının, yaşamış olduğu bu tıkanmayı halk düşmanlığı, irade gaspı ve hukuksuz uygulamaları ile örtmeye çalışma çabası içerisinde olduğu belirtildi.

'Eşit ve özgür bir yaşam'

Açıklamada, toplumu nefessiz kılmak için devreye konulan politikaların gittikçe zayıflayan iktidarının krizi fırsata çevirme uğraşında olduğuna dikkat çekilerek, "AKP-MHP faşist iktidarı ülkede her geçen gün derinleşen hak, adalet, ekonomi gibi birçok sorunu dile getiren, çözüm geliştirmek adına mücadele eden muhalif kişi ve kurumları sindirme; en ufak itirazı gözaltı ve tutuklama tehdidiyle bastırmayı bir ‘yönetim’ biçimi olarak belirlemiştir. Salgın döneminde dahi ara vermediği halk iradesini gasp etme hadsizliği ise Kürt halkı başta olmak üzere milyonlarca kişinin demokratik, eşit ve özgür bir yaşam ile toplumsal barış talebine ve mücadelesine yönelik bir darbeye dönüştürmüştür" denildi.

'Kendi çöküşlerini yavaşlatmayacak, hızlandıracaktır'

Faşist blokun halklara ve kadınlara yönelik düşman politikalarını her geçen gün derinleştirerek devam ettirdiği kaydedilen açıklamada, "Bu blok DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerini verdikleri bir talimatla düşürüp, ardından yine yargı adı verdikleri kendi hukuksuz düzenlerinin tetikçilerine alelacele yakalama kararı çıkartarak tutuklatmıştır. Tüm bu baskılara, sindirme politikalarına rağmen bilinmelidir ki kendisine muhalif olan kesimlere yönelik bu faşist blokun devreye koyduğu uygulamalar kendi çöküşlerini yavaşlatmayacak, aksine daha da hızlandıracaktır" ifadeleri kullanıldı.

'Kararı tanımıyoruz'

Açıklamada kadın iradesine yönelik saldırılara dikkat çekilerek, "AKP-MHP faşist iktidarının kadınlar başta olmak üzere milyonların iradesi seçilmişlerin tutuklanması, kadın katillerinin serbest bırakılması, mezarlıkların tahrip edilmesi, cenazelerin kargolarda gönderilmesine kadar insanlık değerlerini yok sayan, tanımayan bu uygulamalarına karşı biliyoruz ki halkların ve kadınların mücadelesi bu faşizan politikalara asla teslim olmayacak, biat etmeyecektir. Ömrünü kadınların ve Kürt halkının özgür yaşam mücadelesine adayan Leyla Güven biz kadınların iradesidir. Ortaya koyduğu direniş ve mücadele duruşu ile kadın özgürlük mücadelesinin temsiliyetidir. Leyla Güven'in mücadele yoldaşları olarak bir kez daha belirtiyoruz; halk ve kadın düşmanı faşizan iktidarlar bilsin ki uyguladığınız tüm baskı, yıldırma politikalarına rağmen gidişinizi durduramayacaksınız. Kadınların ve halkların iradesini asla teslim alamayacaksınız" denildi.

Alınan kararı tanımadıklarını belirten TJA, halkların irade gaspı karşısında tüm kadınların ve demokrasi savunucularının demokratik bloğun güçlendirilmesi ve direniş ağının yükseltilmesi için dayanışmaya çağırdı.


Etiketler : DTK, Leyla güven, hdp,