Tire’de köylüler ÇED toplantısını yaptırmadı

27 Eki 2021

Kartal Dağı’nda açılmak istenen mermer ocağı için yapılacak olan ÇED toplantısı, köylüler tarafından engellenirken, köylülerden Serdar Şen, ‘20 kişi istihdam edilecek diye dağların katledilmesine izin vermeyeceğiz’ dedi
 

İzmir’in Tire ilçesinin Büyükkale ve Küçükkale Mahalleleri yakınındaki Kartal Dağı’nda açılmak istenen mermer ocağına karşı olan köylüler, 26 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısına izin vermedi. Toplantı öncesi Küçükkale Mahallesi meydanında toplanan köylülere Aydın ve İzmir’den birçok yurttaşın yanı sıra ekoloji örgütleri de destek verirken, köy girişine “Madencilerin köyümüze girişi yasaktır” pankartı asan yurttaşlar, “Çevreyi hor gören, geleceği zor görür”, “Burası bizimdir, maden zehirdir”, “Kartalda maden istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

 

‘Sadece parayı tanıyorsunuz!’

Projeye tepki gösteren Kartaldağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın, “Başımıza musallat oldunuz, sizi istemiyoruz. Yanımızdaki maden ocağı 10 yıldır bölgeyi mahvediyor zaten. Buradaki madeni defalarca şikayet ettik. Hiçbir sonuç çıkmadı” dedi. Köylülerden Serdar Şen ise “Benim yaşam alanıma müdahale etmeye utanmıyor musunuz?” diyerek, “Yaptığınız Anayasa’ya aykırı. Anayasa’yı nasıl çiğneyeceğinizi mi anlatmaya geldiniz? Bu bilgilendirme değil dayatma, sadece parayı tanıyorsunuz. Akşam çocuğunuzun yüzüne nasıl bakacaksınız?” ifadelerini kullandı. Yurttaşlar ÇED toplantısı yapılacak olan çadıra girmezken, bakanlık ve şirket yetkilileri toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu. Valilik yetkilileri hazırladığı tutanağı imzalarken, köylüler ve çevre örgütleri Tire Belediyesi’nin alternatif olarak hazırladığı tutanağı imzaladı.

İZMİR


Etiketler : Tire, Çed Raporu, ÇED,