Til Temir'deki M4 karayolu yeniden açılıyor

23 May 2020

Türkiye'nin başlattığı operasyon nedeniyle 10 ay önce kapatılan M4 karayolu, Rusya ile Til Temir İlçe Meclisi arasında yapılan görüşmelerin ardından tekrardan 25 Mayıs'ta ulaşıma açılacak

Til Temir İlçe Meclisi ve Rus askeri güçlerin uzun süren görüşmelerinin ardından M4 karayolunun sivil trafiğine açılması kararlaştırıldı. Türkiye'nin 9 Ekim 2019'da başlattığı operasyon ile Serêkaniyê ve Girê Spî alınınca M4 karayolunda savaş suçları işlenmişti. İnsan hakları örgütlerinin de raporlarına yansıdığı şekliyle Türkiye destekli paramiliten gruplar, Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef'i 12 Ekim’de katletmişti. Aynı yolda başka kişilerin de katledildiği görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Halen hedef alınmaya devam eden M4 karayolu, bu nedenle Til Temir İlçe Meclisi tarafından 10 ay önce ulaşıma kapatılmıştı.

Normale dönecek

ANHA'da yer alan habere göre Rus askeri güçleri, Türkiye ile görüştü ve saldırı olmayacağı teminatını aldı. Til Temir İlçe Meclisi ve Rus askeri güçlerinin vardığı anlaşmaya göre M4 karayolu, 25 Mayıs Pazartesi gününden itibaren sivil araç ile Rus askeri güçlerinin eşlik edeceği kimi özel araçların geçişine açılacak. Böylelikle Cizre Bölgesi ile Fırat Bölgesi arasındaki trafikte normale dönmeye başlayacak.

Til Temir İlçe Meclisi Eş Başkanı Ciwan Mele Eyûb, Rus askeri güçlerle anlaşmaya vardıklarını ve Rusya’nın da Türk yetkililerle M4 karayolunun 25 Mayıs Pazartesi gününden itibaren ulaşıma açılması konusunda ortak karara vardığını belirtti. Mele Eyûb, yoldan geçen özel araçlara Rus askeri güçlerinin eşlik edeceğini belirtti.

TİL TEMİR


Etiketler : M4 karayolu, Til Temir, Kuzey ve Doğu Suriye, RUSYA,