TEVDEM: Rusya, BM ve HRW sorumludur

03 Ara 2019

Til Rifat'ta 9'u çocuk 10 sivilin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin açıklama yapan TEVDEM, Rusya'yı sorumlu tuttu ve Birleşmiş Milletler (BM) ve HRW’ye 'sorumluluklarını yerine getirme' çağrısı yaptı

Türkiye ve desteklediği selefi grupların Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şehba Kantonu'na bağlı Til Rifat kentine yönelik düzenlediği bombardıman sonucu 9’u çocuk 10 sivilin yaşamını yitirmişti. Yaşanan saldırıya ilişkin açıklama yapan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), ölümlerden uluslararası güçleri sorumlu tuttu.

Hangi kanun buna izin veriyor?

ANHA'da yer alan habere göre, yazılı bir açıklama yapan TEVDEM, Şehba’da bulunan halkın çoğunun göçmen olduğunu, uluslararası kuruluşların desteği olmadan zor koşullarda yaşamını sürdürdüğünü hatırlattı. Şehba'da "Dünya kamuoyu gözü önünde katliam yapıldığını" ifade eden TEV-DEM, açıklamasında "Hangi kanun bu katliama izin veriyor ve uluslararası kanun var mıdır, sivilleri hedef almak reva mıdır? Şehba’da bulunan Efrînli halkımız bombardıman ve her türlü savaş suçuna maruz kalmıştır. Hedef alınanların hepsi sivildir. Kamplarda kalan sivil göçmenler dahi hedef alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

'Okul bahçesindeki çocuklar hedef alındı'

Türkiye’nin uluslararası hukuk dışında hareket ettiği, okul bahçesindeki çocukları hedef aldığı vurgulanan açıklamanın devamında, “Türk devleti bölge halkının güvensizlik kaynağı olmuştur” diye belirtildi. TEV-DEM açıklamasında Halep’in kuzeyinde güçleri bulunan ve Türkiye ile anlaşması olan Rusya’yı sorumlu gördüklerini belirtti ve bununla birlikte Birleşmiş Milletler (BM) ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) sorumluluğuna dikkati çekti.

Uluslararası ceza mahkemesine çağrıda bulunan TEVDEM, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Biz sözümüzün arkasındayız, ahlaki sorumluluklarınızı yerine getirin ve uluslararası bir soruşturmayla suç işleyenleri tespit edin. Bununla birlikte kendi toprakları üzerinde yaşarken teröristler tarafından katledilen Suriyeli her bir çocuğun hakkı sorulmalıdır.”

Çoğu çocuk olan sivillerin yaşamını yitirdiği bombardımana ilişkin, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Özerk Yönetim de açıklamalarında, Suriye ve Rusya'ya sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapmıştı. Açıklamalarda, çocukların hedef alınmasının kabul edilemez olduğu ve amacın 'demografik yapıyı değiştirme halkı göçe zorlama olduğu' vurgulanmıştı.

Kaynak: ANHA


Etiketler :