Test azaltılıyor, ölümler durdurulamıyor

02 May 2021

AKP-MHP iktidarı yeterli aşı alıp toplum sağlığını koruyacağına test sayısını azaltıp vakaları az göstermeye çalışsa da ölümler durdurulamıyor

Sağlık Bakanlığı 2 Mayıs Koronavirüs sonuçlarını açıkladı. Aşı sözünde durmayan iktidarın yeterli aşı yapamaması nedeniyle ölümler durudurlamıyor. Son 24 saatte en az 340 kişi daha hayatını kaybetti. En az 25 bin 980 yeni vaka tespit edildi. Koronavirüs nedeniyle toplam ölüm sayısı 40 bin 484’e, toplam vaka sayısı ise 4 milyon 875 bin 388’e yükseldi. 2 Mayıs 2021'de 240 bin 145 test yapıldı. 

  

Militarizme ayrılan kaynak aşıya bulunamıyor

Birçok ülke hızla aşı yaparken AKP-MHP söz verdiği aşı miktarını getiremedi. Sağlık harcamalarını yeterli düzeye getirmeyen, aşı şirketleriyle yeterli aşı anlaşmaları yapamayan hükümetin, çok sayıda müteahite köprüler, şehir hastaneleri, havaalanları ve otoyollarda müşteri garantili "dolar" ödemeleri yapması eleştiriliyor. 

Yine kaynakların SİHA üreten şirketlere, helikoptere, tanklara, savaş uçaklarına, makam arabalarına ve makam uçaklarına ayrılıp milyonların sağlığı için aşıya ayrılmaması eleştiri topluyor.

Kamuoyu ve çok sayıda sağlık uzmanı verileri şüpheli buluyor. Uzmanlar test sayısının azlatılarak vaka sayısının az gösterilmeye çalışıldığını kaydediyor.Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 57, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.6 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 35.2 olarak açıklandı. Gerçekte ise kamu hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinin hemen hemen dolduğu, diğar ameliyatların da bu nedenle yapılamadığı kaydediliyor. Vaka sayısında Türkiye, Hinsdistan ve Brezilya ile yarışıyor.  

ANKARA


Etiketler : SİHA, Sağlık harcaması, Korona vaka sayısı,