Tercihleri eşbaşkanlık

04 Haz 2018

Kadınlar Bir Arada Girişimi, seçimlere sayılı gün kala İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Abbasağa Parkı’nda bir araya gelerek, eril zihniyeti değiştireceğiz mesajı verdi. Etkinlikte ilk olarak Kadınlar Bir Arada Girişimi’nden Ayşe Berktay konuştu.

Kadınların sadece seçimlerde değil her dönem yan yana olması gerektiğini belirten Ayşe Berktay, “Bizler sadece seçimlerde değil her zaman birlikteyiz. Türkiye’de siyasi iktidarlar yıllardır biz kadınların sözünü, umutlarını, isyanını görmezden geldi” dedi.

“Kıyafetimizden inançlarımıza, kaç çocuk doğuracağımızdan, nerede, nasıl davranmamız gerektiğine kadar müdahale eden, hayatlarımızı işgal eden bir sesle yaşamak zorunda kaldık” diyen Ayşe Berktay, yürütülen öfke siyasetinden dolayı kimsenin birbirini duyamadığını belirtti. Kadınları yalnızca aile içinde tanımlayan iktidarlara karşı, kadınları eşit bireyler olarak gören, cinsiyet eşitliği için somut bir programları olan siyasi partiye oy vereceklerini söyleyen Ayşe Berktay şöyle konuştu: “Bizler, kadınları siyasetten dışlamayan, ‘er meydanı’, ‘adam gibi ölürüz’ sözleriyle siyaseti erkekleştirmeyen siyasi partiye oy vereceğiz. Bizim oyumuz, Meclis’teki koltuklarla ve sözü erkeklere tahsis edene değil, kadınlara karar mekanizmaları da dahil eşit temsil yolunu açan, bunu eşbaşkanlık ve eşsözcülük yoluyla güvence altına alan partiye olacak.”

İSTANBUL


Etiketler :