Temelli'den çağrı: Demokrasi ittifakını büyütelim

12 Kas 2019

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu. Temelli, toplumsal muhalefete seslenerek ‘Demokratik bir anayasa için demokrasi ittifakını büyütmeliyiz’ dedi

Partisinin grup toplantısında konuşan Sezai Temelli, Süleyman Soylu'ya 'iç savaş bakanı'  diyerek eleştirirken toplumsal muhalefete de demokrasi ittifakını büyütmeliyiz çağrısını yineledi

Temelli'nin açıklamalarından satı başlıkları şöyle:

Bir İçişleri Bakanı var. HDP olmasa yapacak işi yok. HDP'yle yatıyor, HDP'yle kalkıyor. HDP düşmanı. Adeta iç savaş bakanı. Bir başka bakan. Milli Savunma Bakanı Akar. Soruyorlar, operasyondan önce Bağdadi'nin 5 kilometre Türkiye sınırında olduğunu biliyor muydunuz. Bakanın cevabı "En azından ben bilmiyordum." Bakana söylememişler. Bir savunma bakanının aczine bakın.

Siyasi çözümde ısrarcıyız. Bu ülkenin demokratik siyaseti esas alarak çözemeyeceği sorun yoktur. Suriye'de de siyasi çözümde ısrarcıyız. Anayasa görüşmelerinde Kürtler olmalıdır. Demokratik Suriye Meclisi olmalıdır, Rojava olmalıdır, Afrin olmalıdır. Onlar olmadıkça Suriye'de çözüm olmaz.

Demokrasi ittifakı

Türkiye'de de demokratik bir anayasa için demokrasi ittifakını büyütmeliyiz. Faşizmle mücadelemizi büyütüyoruz. Biz çökmedik. Bunlar yıkıldıktan sonra demokratik bir gelecekten bahsedeceksek yol almanın zamanı gelmiştir. HDP'nin çağrısına katılın. Faşizmi yıkmak ve yeni anayasa için ortak akılda mutlaka buluşmalıyız. 31 Mart stratejimizin doğru olduğunu gösterdi. Halklar kazandı, yoksullar kazandı, işçiler kazandı, kadınlar kazandı.

Hepimiz aynı kavgayı veriyoruz

Türk, Kürt, işçi, işsiz, Alevi. Hepimiz aynı kavgayı veriyoruz. Verdiğimiz kavga ekmek ve hürriyet kavgasıdır. Şimdi bu kavgayı kazanmak için yan yana gelelim, demokrasi ittifakında buluşalım diyoruz.

Ankara


Etiketler :