‘Tek yaptıkları yasak koymak’

19 Eyl 2021

Balık sezonu açıldı. Balıkçıların ağları boş, fiyatlar ise çok yüksek

Balık sezonu 1 Eylül’de açıldı ancak yaşanan kirlilik yüzünden balıkçıların yaşadıkları sorunlar da katlanarak artıyor. Denizlerde balık olmadığını söyleyen balıkçılar, bu sene de geçim derdine düştü. Havuz medyada çıkan “denizde balık bolluğu” haberlerine rağmen aşırı avlanma ve deniz kirliliğinin balıkların üremesini engellediğini söyleyen balıkçılar, ağ gözlerinin de küçülmesinden kaynaklı yavru balıkların avlandığını belirtti.

Hopa Balıkçı Barınağı sakinleri MA’dan Tolga Güney’e yaşadıklarını değerlendirdi. Balıkçılardan İsmail Hakkı Çelik, balığın çevre kirliliği ve bilinçsiz avlanma yüzünden azaldığını aktararak, “Karadeniz’e kıyısı bulunan devletlerin ortak bir avlanma politikasının olmayışı balığı azalttı. Türkiye’de 1 Nisan’dan sonra avlanma yasak ama Gürcistan’da serbest. Balık da bu tarafa oradan geliyor. Orada avlanma devam ettiği zaman bu havzanın da balığını bitirmiş oluyorsun. Burada yasak olmasının bir anlamı kalmıyor. Bir cebimize dokunmayıp, diğerinden almış oluyoruz. Bir de oradaki kurallar daha katı. Bizde yasaklar uygulanmıyor. Kendi kendimizi kandırıyoruz. Ağı çok derine attığın zaman balıkların üreme olasılığını da bitiriyor” dedi.

Kilosu 100 TL mi olurdu?

Havuz medyada balığın bol olduğuna dair çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu kaydeden Çelik, “Balık bol olsa tezgahta kilosu 100 liraya satılmaz. Bir kalkan balığı bugün 150-200 liraya satılıyor. Kalkan balığını eskiden insanlar evlerine götürürdü. Bunu şu an yapabilecek balıkçı yok. Hepsi satıp masrafını karşılamaya çalışıyor. Hamsi geçen sene 10 liradan aşağı düşmedi. Bu halkı aldatmaktır. Niye yaptıklarını da anlamıyorum. Balık almaya gittiği zaman şaşırıp geri dönüyorlar” şeklinde konuştu.

‘Kimse gelip sormadı bile’

17 yıldır balıkçılık yapan Yüksel Dereci ise her sene yeni masraflar yaparak daha fazla balık tutmaya çalıştığını söyledi.  Kredi çekip, borçlanarak ayakta kalmaya çalıştıklarını aktaran Dereci, sezonun açılması ile birlikte yılbaşına kadar ancak borçlarını ödeyebildiklerini söyledi. “Yılbaşından sonra da bir şey tutabilirsek cebimize kalır” diyen Dereci, şunları dile getirdi: “Devletin bir tane görevlisinin gelip ‘Siz ne tutuyorsunuz, neyle geçiniyorsunuz?’ dediğini görmedim. Ancak masa başında alınan kararlarla sürekli yasaklar getiriliyor. Ama bu yasağın karşılığında insanlar etkileniyor mu diye araştıran yok.”

ARTVİN 


Etiketler : balıkçılar,