Tek başınaydı, şimdi onlarca kadınla

02 Haz 2018

Mardin Dargeçit pazarında yaptığı çeşitli peynirleri satarak geçimini sağlayan Rabia Bülbül, 20 yıl boyunca onlarca kadına örnek olarak cesaret aşıladı

Mardin’in Dargeçit ilçesinde doğal ürünlerini satarak çalışma yaşamına giren kadınlar, yıllardır topladıkları ürünleri işleyerek pazarda tüketicilere sunuyor. 20 yıldır pazarda çalışan Rabia Bülbül, kendi eliyle sağdığı sütten peynir yapıp satıyor. Daha önceleri sokak sokak gezerek ürünlerini satmaya çalışan Bülbül, artık düzenli olarak pazarda peynir satıyor. “Birkaç ineğim var ve onlardan sağdığım sütü işleyerek çeşit çeşit peynir yapıyorum” diyen Rabia Bülbül’ün peynirleri çok beğeniliyor. Bu yüzden sabit alıcıları çoğalan ve alıcıların geri dönüşünden mutlu olan Bülbül, “Bir kadın bir şeylere emek veriyorsa ve karşılığında olumlu tepkiler alıyorsa bu çok değerlidir. Yıllar içinde iyi bir şeyler yapabildiğim için kendimle gurur duydum. Hele ki kendi başıma ekonomimi sağlayınca ve çocuklarımı kimseye muhtaç bırakmayınca yaptığım işe dört elle sarıldım” diyor.

Kadın ‘başına’ pazarda

Evlenmeden önce de, evlendikten sonra da kendine ait hiçbir birikiminin olmadığını, eşini kaybedince kendi başına bir şeyler yapmak istediğini aktaran Rabia, o süreci ise şöyle özetliyor: “Eşim yaşamını yitirince ‘kadın başına ne yapacak, çalışmasın’ diyenler oldu. Bunun üzerine ne ben ne de çocuklarımın birilerine el açarak muhtaç olmasını istemedim. Onlar doğru bulmadı belki ama ben kendi emeğimle bir şeyler yaptım. Başta zorlandım ama şimdi yaptığım iş ve verdiğim emek beni mutlu ediyor. Çocuklarıma böyle baktım, onlar şimdi büyüdü ama ben yine de işimi yapmaya devam ediyorum. Sonuna kadar da kendi paramı kazanarak yaşamak isterim. Benden cesaret alan birçok kadın var. Kadınlar olarak hem ekonomimizi sağlıyoruz hem de pazar alanına kadının rengini aktarıyoruz.”

Medine Mamedoğlu-İstanbul/JİNNEWS


Etiketler :