Teion havadan görüntülendi

08 Tem 2018

Kazı çalışmalarının 12 yıldır devam ettiği Teion Antik Kenti havadan görüntülendi. 50 kişilik ekiple 30 derece sıcağın altında yapılan kazı çalışmasında Pers, Büyük İskender ve Selçuklu dönemlerine ait çok önemli bulgulara rastlanıldı

Tarihe önemli katkılar sunacağı düşünülen ve Filyos Kalesi içerisinde bulunan Teion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları, 12. yılında havadan görüntülendi. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde, M.Ö. 6. yüzyılda kurulduğu ve M.S.13. yüzyıla kadar yerleşimin bulunduğu tahmin edilen Teion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları 2006 yılında başladı. 60 hektarlık alanın geçen 11 yılında yapılan kazılarda çeşitli dönemlere ait yazılı eserler, hamam, kilise, tapınak, liman, kale ve sahil surları, su kemeri, mendirek kalıntıları, antik tiyatro, mezarlar, madeni para, madeni eserler ve seramikler bulundu. Ayrıca, özellikle geçen yılki çalışmalarda su altında Roma, Bizans, Selçuklu dönemlerine ait olduğu değerlendirilen 8 batık gemi tespit edildi.

30 derece sıcaklığın altında

Bu yılki kazı çalışmalarını ise Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şahin Yıldırım başkanlığında, üniversite öğrencisi, işçi ve uzmandan oluşan 50 kişilik ekip ile başladı. Ortalama 30 derece sıcağın altında günde 12 saat süren çalışmalar, havadan görüntülendi. Öğrenciler, kazma, kürek, çapa ve fırça ile son derece dikkatli şekilde yaptıkları kazılarda elde ettikleri tarihi bulguları titizlikle çıkararak inceleme poşetlerine koydu.

Karadeniz’in antik kenti

Kazı Başkanı Doç. Dr. Şahin Yıldırım, antik kentin Karadeniz’deki modern yerleşim yeri ve tek antik kent durumunda olduğunu söyleyen Yıldırım, “Kazı boyunca antik kentin limanı, tiyatrosu, tapınakları, kiliseleri, surları ortaya çıkarıldı. Bunlarla ilgili kitaplar ve restorasyon çalışmaları başlatıldı. Biz bu yıl kentin yukarı şehri olan akrapolde yoğunlaştırdık. Bu yarımada 3 bin yıllık tarihe sahip bir yer. Bu bakımdan koloni çağından Pers dönemine, Büyük İskender dönemine, Bizans, Ceneviz ve Selçuklu dönemine ait çok önemli bir bulgulara rastlanıldı” dedi.

Cenevizlilerden Şato Yıldırım, kazı çalışmalarında

Cenevizliler tarafından kullanıldığı tahmin edilen şato kalıntılarına rastladıklarını söyledi. Geçen yıl su altında yapılan çalışmalarda Filyos kıyısının önemli bir ticaret merkezi olduğu yönünde de önemli bulgulara rastladıklarını ifade eden Yıldırım, “Geçen yıl 8 adet gemi kalıntısı tespit edildi. Bu gemilerden kıyıya yakın olanlarında çeşitli kazılar yapacağız. Bu bakımdan Karadeniz antik çağdan beri süregelen ticari organizasyonunu ortaya çıkaracağız. Burada çok önemli ticari organizasyonlar yürütülmüş bütün dönemlerde. Buranın ne derecede önemli olduğunu gösteren bulgular bunlar” dedi.

KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler :