‘Tecride karşı ses çıkarın’

22 Haz 2021

İmralı’da derinleştirilerek sürdürülen tecride karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemindeki tutukluların aileleri sessiz kalınmaması çağrısı yaptı

PKK ve PAJK’lı tutuklular, PKK Lideri Abdullah Öcalan, üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecridin son bulması ve cezaevinde yaşanan hak ihlallerine karşı 27 Kasım 2020’de açlık grevi eylemi başlattı. 

Eylem 208 gündür devam ederken, cezaevlerine yönelik hak ihlalleri artarak devam ediyor. Greve giren tutukluların tekli hücrelere konulduğu aileler tarafından belirtilirken, beslenme ve sağlığa erişim haklarının ise kısıtlandığı kaydedildi. Birçok cezaevinde tutukluların kaldığı koğuşlara sıklıkla baskın yapıldığı ve bu baskınlarda kitap, radyo, mektup, tutsakların özel eşyalarına el konulduğu da aktarıldı. İmralı Cezaevi’ne görüş için gitmek isteyen avukatların ise tüm başvuruları benzer gerekçelerle reddediliyor.

JINNEWS'ten Sema Çağlak ve Şehriban Aslan'ın haberine göre Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 3 yıldır tutulan Muhammed Kartal kısa bir süre önce F Tipi’ne sürgün edildi. Muhammed’in annesi Afife Kartal, açlık grevi eylemlerine yeteri bir duyarlılığın sağlanmadığını söyleyerek, “Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz” dedi. Kartal, “Tutsaklar 200 günü aşkındır açlık grevinde. Daha önce süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren ve aylarca grevde kalanlar var. Vücutları bünyeleri zayıflamış çoğunun. Tutsaklar ‘Neden bu kadar sessizsiniz? Tecride karşı ses çıkarın’ diyor ama bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir şey yok. Şu an cezaevi şartları da çok ağır. Çok zorlanıyorlar ama asla geri adım atmayı düşünmüyorlar. O zaman bizim bir şeyler yapmamız ve eylemlerini büyütmemiz gerekir” diye belirtti.

‘Çocuklarımızı öldürmek istiyorlar’

Tutukluların koğuşlarına kamera yerleştirildiğini, sıcak suların kesildiğini ve verilen yemeklerin içinden taş çıktığını söyleyen Kartal, grevde olanların tek kişilik hücrelere konulduğunu söyledi. “Muhtemelen bu yaptıklarıyla çocuklarımızı öldürmek istiyorlar” diyen Kartal, “Her defasında koğuşlarına baskın düzenleyip, işkence olarak hücreye koyuyorlar. Buna karşı çıkıp kabul etmeyenlere ise disiplin cezası veriliyor. Tüm aileler bu zulme karşı ayaklansın. Tutsakları eylemlerinde yalnız bırakmamalıyız” diyerek çağrıda bulundu.

‘Neden kimse ses çıkarmıyor?’

Tutuklu yakınlarından olan Hatun Yayık, oğlu Mustafa Yayık’ın iki yıldır tutsak olduğunu ve Diyarbakır D Tipi’nden F Tipi’ne sevk edildiğini belirterek, oğlunun tutsak olmasından kaynaklı her zaman tedirgin olduğunu kaydetti. “Biz Kürt anneler olarak çektiğimiz acılar yüreğimizi yakıyor” diye konuşan Yayık, “Biz yıllardır bedel veriyoruz. Bu dava uğruna şehitler veriyoruz. Bazı gençlerin ne cenazelerini ne de kemiklerini bulabildik. Ne ölülerimiz eve dönüyorlar ne de yaşadığımız bu acılar unutuluyor” sözlerine yer verdi.

Yayık, annelerin artık gözyaşı dökmesini istemediklerini ifade ederek, “Biz istiyoruz ki zulüm ortadan kalksın. Onların ne hakkı var üzerimizde bu kadar zulüm uygulamaya. Tüm yükü tutsakların omzuna bırakmamamız gerekiyor. Tutsaklarımız halkımız için direniyor. Bu sessizlik nedir? Neden kimse ses çıkarmıyor? Herkesin tutsaklara sahip çıkması gerekiyor” vurgusunu yaptı. 

DİYARBAKIR


Etiketler : Açlık grevleri,