Tarım işçisi kadınların 14 saatlik emeğine 65 lira

11 Haz 2021

Diyarbakır Hevsel Bahçelerinde çalışan tarım işçisi kadınlar 14 saatlik emeğin karşılığı olarak sadece 65 lira kazanıyorlar.

Tarım işçilerinin emeklerinin karşılığını alamaması artık Türkiye için sıradan bir hale geldi. İktidar ise bu konu hakkında 20 yıldır hiçbir adım atmış değil. Hasat zamanının gelmesi ile Türkiye’nin sömürü cenneti haline gele mevsimlik ya da değil tarım işçiliği yaşanılan hak gaspları ile tekrar tekrar gündeme geliyor.

MA’dan Eylem Akdağ ve Cengiz Özbasar’ın haberine göre Diyarbakır’da Hevsel Bahçeleri’nde çalışan tarım işçisi kadınlarda Türkiye’nin her yerinde yaşanılan sorunla karşı karşıya.

İşçilerin ne bir sosyal güvencesi var ne de emeklerinin karşılığında dolgun bir maaş alabiliyor. Gündelik üzerinden para kazanan işçilere, yasal çalışma sınırının 8 saat olmasına rağmen 14 saatlik iş sonunda mesai ücreti bile verilmeden 65 lira gibi komik bir rakam veriliyor.

Sabah saat 05.00’te güneşin ilk ışıklarıyla çalışmak için yola koyulan kadınlar, kimi zaman akşam saat 18.00-19.00’a kadar gün boyu kavurucu güneşin altında çapa sallıyor, ot topluyor ve sadece yemek aralarında dinlenme olanağını yakalayabiliyor.

Çalışmaya mecburuz

Sabah erkenden yola koyulan kadınlardan Cahide Akbaş (55) da, reyhan tarlasındaki otları ayıklayarak geçimini sağlıyor. 20 yıldır güvencesiz bir biçimde tarlalarda çalıştığını söyleyen Akbaş, 14 saatlik emeğe sadece 65 lira verilmesine tepki gösterdi. Akbaş, “Hayat o kadar pahalı olmuş ki o para neye yetecek? 65 lira para mı? Bütün gün bu otları topluyoruz, ellerimiz perişan oluyor. Bu emeğe bu para az. Ama bize ‘hesabınıza gelirse’ deseler de çalışmaya mecburuz. Ücret konusunda birlik olmadığı için zorluk çekiyoruz. Aslında bütün işçiler ortak bir ücrette birleşsek ve o ücret verilmediği sürece de iş yapmazsak mecbur bizim dediğimizi kabul edecekler” diye belirtti.

Bütün zorluklara rağmen kendi bölgelerinin tarlasında çalışmanın önemine değinen Akbaş, “Buradan kalkıp da başka yerlere çalışmaya gidince Kürtleri dövüyorlar, tehdit ediyorlar. En iyisi kendi tarlalarımızda birlik olarak çalışmak” dedi.

Akşam ev işi

Ezlibe Fermez (19), 12 yaşından beri tarlalara çalışmaya gittiğini kaydetti. Ailesinin ekonomik sıkıntıları nedeniyle liseye gidemeyen Fermez, “5 Kardeşiz, baktım zorlanıyoruz aileme destek olmak için çalışmaya başladım. Sabah erkenden kalkıp, tarlaya gidiyoruz. İşimiz kimi zaman erken bitse de eve gidince de çalışıyoruz. Halimiz hal değil, sabahtan akşama kadar köpek gibi çalışıyoruz. Bu güneşin altında, sineklerin içinde gerçekten çok zordur. Aldığımız para da hiç iyi değil. Hem buraya geliyor çalışıyorum, hem de eve gidip temizliktir, yemektir çok zor oluyor. Yevmiyelerimizin artmasını ve saatlerimizin daha uygun olmasını ve sosyal güvenceli çalışmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Emeğimiz sömürülüyor

Hiç izin günlerinin olmadığını söyleyen Remziye Ekdemir (49) ise, “Mecburuz bu işi yapmaya. Eşimde Diyarbakır’dan Çorum’a gidiyor iş için ve sigortası da yok. Kredi çektik, borçlarımız da çok. Aldığımız paralar da borca gidiyor. Bir göz odalı evdeyiz. Millet hepsi aç, yoksulluk var. Bizim bu işinde yevmiyesi hep aynı emeğimiz sömürülüyor” diyerek yaşadıkları zorluklara değindi. Ekdemir de kadın emeğinin görülmesini talep etti.


Etiketler : Tarım işçileri, Hevsel, Mevsimlik tarım işçileri, Hevsel Bahçeleri,