'Tanık yok' denilerek cezası bozulan istismar faili, yeniden yargılanacak

08 Nis 2021

Adana'da iki çocuğunu istismar eden M.A.K., hakkında verilen 35 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasının 'tanık olmaması' gerekçesiyle istinafta bozulması üzerine yeniden hakim karşısına çıkacak

Adana’da 5 ve 6 yaşlarındaki çocuklarına cinsel istismarda bulunmak suçundan yargılanan M.A.K.’ye verilen 35 yıl hapis cezanın istinafta bozulması üzerine tekrar başlayan yargılama Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek. “Nitelikli cinsel istismar" suçundan açılan davanın karar duruşması 1 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Hakkında “çocuğun cinsel istismarı” suçundan 30 yıl, “müstehcen içerik üretmekte çocukların kullanılması” suçundan  5 yıl ve “çocuğun görebileceği yerlerde müstehcenlik” suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verilen M.A.K.’nin avukatı, karara itiraz ederek, istinafa başvurdu. Adana Bölge Adliye Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi’ne götürülen dosya, 20 Ocak’ta karara bağlandı.

İstismarın tanığı olmadığı ve suçlamaların ispatlanmadığı gerekçeleriyle kararı bozan mahkeme, dosyayı tekrar Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. 

Uzmanların görüşüne rağmen... 

Duruşma öncesi Adana Kadın Platformu, Adana Adliyesi Taş Bina önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Avukat Sevil Aracı Bek, çocukların birbiri ile tutarlı anlatımları ve sosyal hizmet uzmanlarının çocukların anlattımlarının yaşıtlarının cinsel bilgisinin üzerinde olup, hayal ürünü ya da ezberletilmiş olamayacağını belirtmesine rağmen dosyanın 35 gün gibi kısa bir sürede incelenerek karara bağlanmasına tepki gösterdi.

'Bu suçlar tanıksız ortamda işlenir'

Kararın tanığın olmamasıyla gerekçelendirilmesine değinen Bek, "Zaten taciz, tecavüz, istismar gibi suçlar özellikle tanıkların olamayacağı durumlarda işlenen suçlardır. Üstelik burada babanın istismarı söz konusu olduğundan tanık olmaması anlaşılabilir bir durumdur. İstinaf Mahkemesi ayrıca dosyaya sanık vekilleri tarafından sunulan ilgisiz her türlü delile de gerekmediği kadar itibar etmiştir. Öyle ki çocukların mutlu göründükleri fotoğraflar dahi istismarın olmadığına delil sayılmıştır. Kadınların yargılandığı dosyalarda sunulan uzman görüş ve mütalaaların asla karara dayanak alınmamasına rağmen, yine bu dosyada sanık vekilleri tarafından uzman görüşü adı altında sunulan mütalaanın gerekçeli kararda yer bulması çifte standarttır” dedi.

Sözleşme uygulansaydı zanlı cezalandırlırdı 

Sanığın son iki haftada bir pedagog eşliğinde çocuklarla şahsi ilişki kurmaya başladığını söyleyen Bek, çocukları teslim ederken annelerine sataşan sanığın, 1 buçuk saat evin önünden ayrılmadığını aktardı. Karakola giden anne B.’nin, M.A.K.’nin kendisinden önce şikayette bulunması nedeniyle şüpheli olarak ifadesi alındıktan hakkında uzaklaştırma tedbiri uygulandığını belirten Bek, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının henüz yürürlüğe girmemiş olmasına ve 6284 sayılı yasanın da yürürlükte olmasına rağmen, kadınlar aleyhine uygulamalar anlattığımız örnekte olduğu üzere hız kazanmıştır. Biz biliyoruz ki, İstanbul Sözleşmesi hakkıyla uygulanıyor olsaydı çocukları ve kadınları defalarca mağdur eden yargı süreci bu şekilde işlemez, zanlı hak ettiği cezayı çoktan almış ve çekiyor olurdu. Ancak bildiğimiz bir şey daha var ki, yargı süreci henüz bitmedi. Biraz sonra Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın tarafları sadece istismar edilen çocuk ve anneleri değil, biz Adana Kadın Platformu olarak davanın tarafıyız” ifadelerini kullandı. 

 Kaynak:MA


Etiketler : çocuk istismarı davası, adana, İstanbul Sözleşmesi,