Taner Ay'ın babası Çetin Ay görevden alındı

15 Haz 2021

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından gündeme gelen Çetin Ay Kuzey Kıbrıs Düsseldorf Fahri Temsilciliği görevinden alındı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından gündeme gelen Çetin Ay Düsseldorf Fahri Temsilciliği görevinden alındı. Çetin Ay, Almanya'da cinayet, kasten adam öldürmek, ağır yaralama, şantaj, fuhuş, silah ve uyuşturucu ticareti gibi birçok suçlamayla yargılanıp yasaklanan 'Almanyalı Osmanlılar' adlı çetenin yöneticisi olduğu iddia edilen Taner Ay'ın babası. Söz konusu karar, bugün Kuzey Kıbrıs Resmi Gazete’sinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda, “Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında Kuzey Kıbrıs Düsseldorf Fahri Temsilcisi olarak atanan Çetin Ay'ın, görevden alınmasına karar verdi” ifadeleri kullanıldı.

Tatar 'tanımam' demişti 

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in son videosunda AKP’li Metin Külünk’e dair iddiaları dikkat çekmiş, Külünk’ün 'Almanyalı Osmanlılar' çetesi ile yakın bağları olduğu iddia edilmişti. Çetin Ay’ın oğlu Taner Ay’ın ismi de, Peker’in iddiaları ardından gündeme gelmişti. Kıbrıs’taki tartışma ise Taner Ay'ın AKP’li siyasetçiler ve bürokratlarla birlikte çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra son derece lüks yaşamını ve eli silahlı anlarını da sergilediği Instagram hesabındaki bir kare ile patlak verdi. Taner Ay’ın fotoğraflarından birinde Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yer aldığı görülmüştü. Tatar, çay içerken Ankara'da çekilen fotoğrafına rağmen Taner Ay için "Tanımam" demiş, ancak Kıbrıs basını aynı etkinlikte çekilmiş bir fotoğraf daha ortaya çıkmıştı.

Çakıcı iddiası 

Peker’in anlattıkları karşısında 'sessiz' kaldığı görülen Çakıcı’nın 'piyasadan çekilmesi' yönünde 'mesaj aldığı', durum normalleşene kadar yurt dışına çıktığı iddia edildi. T24‘ten Tolga Şardan, “Büyüteç” isimli köşesinde, konuya ilişkin “Resmi kayıtlara göre; Türkiye’nin en kalabalık organize suç örgütünü yönettiği belirtilen Çakıcı, ana vatandan onay çıkıncaya kadar Kıbrıs’ta ikamet etmek zorunda kalacak! Bendeki bilgiler böyle. Tabii, Kıbrıs’ın Türkiye’nin yeraltı dünyası için ne tür önem taşıdığını söylememe gerek yok” diye yazdı.

Şardan’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle oldu:

"Doğrusu; ortalık bu kadar karışıkken, ben de merak ettim Alaattin Çakıcı’nın nerelerde olduğunu?

Ankara ve İstanbul çevrelerinde yaptığım araştırmada sorunun yanıtına ulaştım.

Emniyet kaynaklarından elde ettiğim bilgilere göre, birileri Çakıcı’ya ‘sus ve piyasadan çekil’ demiş.

Cezaevinden çıkış süreciyle birlikte kimilerine göre “fazlasıyla piyasada görünen ve dikkat çeken, siyasi polemiklerin ve tartışmaların odağında yer alan” Çakıcı için yeni bir hayat organize ediliyor sanırım."

HABER MERKEZİ 


Etiketler : Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Taner ay,