Taliban'dan üç kritik kente operasyon

31 Tem 2021

ABD-NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilme sürecinde son 30 gün kalırken Taliban, Herat, Leşker Gah ve Kandahar'ı ele geçirme harekatı yapıyor 

Afganistan'da Taliban güçleri, ülkenin güney ve batısındaki 3 büyük kenti Kabil hükümetinden geri almaya çalışıyor. Kandahar için insani kriz uyarısı yapıldı.

Taliban güçlerinin kuşattıkları Herat, Leşker Gah ve Kandahar şehirlerinin bazı kesimlerini ele geçirdikleri belirtildi.

Taliban, neredeyse tüm yabancı güçlerin 31 Ağustos 2021'de çekileceğinin açıklanmasından sonra kırsal kesimlerde onlarca ilçede denetimi ele geçirdi.

Taliban'ın İran ve Pakistan'la olan bazı sınır kapıları dahil Afgan topraklarının yaklaşık yarısını ele geçirdiği tahmin ediliyor. 

Bir Kandahar milletvekili BBC'ye yaptığı açıklamada, şehrin düşme riskinin ciddi olduğunu ve on binlerce kişinin zaten tahliye edildiği kentte bir insani krizin kapıda olduğunu belirtti.

Gül Ahmed Kamin, durumun her saat kötüleştiğini ve kentteki çatışmaların son 20 yılın en şiddetlisi olduğunu vurguladı.

Geçici başkent mi?

Kamin, Kandahar'ı geçici başkent yapmak isteyen Taliban'ın bu şehre özel önem verdiğini söylerken, ardından beş ila yedi bölgenin de kaybedilebileceğini ifade etti.

Herat'taki bir Tolo News Muhabiri, çatışmaların şiddetlendiğini ve Taliban güçlerinin, ekonomik açıdan önemli kentin güney kesimlerine girdiğini belirtti.

En az beş noktada çatışma haberleri gelirken, ABD güçleri havaalanı yakınlarındaki bir alanı geri alan hükümet güçlerine hava desteği vermeye devam ediyor. Cuma günü havaalanı yakınlarındaki BM tesisinde bir muhafız, BM'nin "kasıtlı Taliban saldırısı" diye tanımladığı olayda öldü.

Kent sakinleri, kentin çok az yerinin güvenli olduğunu ve insanların kendilerini korumak için silaha sarıldığını belirtti. 1980'lerde Sovyet güçlerine karşı savaşan eski komutan İsmail Han, kenti savunmak için bir silahlı hareket başlattı.

Güneydeki Helmand bölgesinin başkenti Leşker Gah'da da Taliban güçlerinin kent merkezine 2 kilometre mesafede oldukları, hükümet güçlerinin gece yapılan saldırıyı püskürttükleri bildirildi.

Yerel kaynaklar, BBC'ye yaptıkları açıklamada Taliban'ın valilik konutuna yakınlaştıklarını, ancak daha sonra püskürtüldüklerini söyledi.

 

KABİL 


Etiketler : Afganistan,