Tacize tepki gösteren kadına şiddet

02 Ağu 2020

Bir kadın çocuğunu istismar eden erkekten hesap sormak için gittiği otelde, otelin müdürü ve yanındakilerin şiddetine uğradı. Hakaret ve tehdit de edilen Leyla R., ‘Burada yabancıyız diye neden güvenliğimiz yok?’ dedi

İran rejiminin baskılarından dolayı Kürt siyasetçiler, aktivistler ile kadın ve çocuk hakları savunucuları ya başka ülkelere sığınmak zorunda bırakılıyor ya da rejim tarafından idam ediliyor. Kadın ve çocuk hakları için mücadele eden Leyla R. de rejimin hedefinde olan kadınlardan biri. 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Leyla R., baskılar sonucunda Türkiye’ye sığınmış. Leyla gibi eşi Rahim E. de aynı gerekçelerle 4 yıl cezaevinde tutulmuş. İran’da aldıkları ceza nedeniyle 7 yıl önce Van’a gelen Leyla R., çocuğunun cinsel istismara uğraması nedeniyle, hesap sormak için gittiği Laçin Apart Oteli’nin müdürü tarafından hakarete ve şiddete maruz kaldı.

‘Otelin önüne gittim’

Geçtiğimiz pazar günü (26 Temmuz) çocuklarının evin önünde oynadığını, bu sırada kendisinin de balkondan çocukları izlediğini söyleyen Leyla R., çocuğunun uğradığı cinsel istismarı şöyle anlattı: “Geçen gün balkondan yine izliyordum 30-35 yaşlarında bir erkek elini 12 yaşındaki kızımın omzuna atmıştı, saçını okşuyordu. Korktum, çocuğumu eve çağırdım. Kızıma sordum, o erkek sana ne dedi diye. Kızım, erkeğin kendisine şu soruları sorduğunu söyledi: ‘Anne bana sen çok güzelsin, ne zaman geldiniz bu mahalleye, kaçıncı katta kalıyorsunuz, annenin, babanın ismi ne, ne kadar kira veriyorsunuz, neden İran’dan geldiniz.’ Bu durum beni endişelendirdi, eşime de anlattım, o da endişelendi. Akşamüzeri Laçin Apart Otel’in sahibine bu durumu ve çocuğuma yönelik yaklaşımı sormak için otelin önüne gittim.”

Kadınlar muhatabım değil!

Otelin müdürüyle görüştüğünü kaydeden Leyla R., kendilerini soran kişiyi otel müdürüne sorduğunu ve otel müdürünün, söz konusu şahıs için ‘Benim kardeşim’ cevabını verdiğini söyledi. Leyla, “Durumu anlattığımda, kızımı taciz ettiğini söylememe rağmen görüştüğüm otel müdürü tarafından cinsel içerikli hakaretlere maruz kaldım. Ardından bana, ‘Ne diye buraya gelip konuşuyorsun, kadınlar benim muhatabım olmaz, ne yazık ki kadınsın, bir şey yapamıyorum’ diye tehdit etti. Yanındaki arkadaşı da küfür edip beni korkutmak istedi” dedi

Hem şiddet hem tehdit

Otel müdürünün ve yanındaki arkadaşının sürekli hakarette bulunduğunu ve ardından kendisine şiddet uyguladığını ifade eden Leyla, “O esnada eşim geldi. Eşim ‘Ne yapıyorsun, utanmıyor musunuz?’ demeye kalmadan eşime şiddet uyguladılar. ‘Sizi tanıdık artık, Türkiye’deki hayatınız bitti, burada güzel bir gün görmenize izin vermeyeceğim’ diye tehdit etti. Elinde bıçakla gelmişti. Eşimi döverken ‘Yapmayın’ derken, beni de dövdüler” diye belirtti.

‘Neden emniyetimiz yok?’

Olay yerine polisin gelmesiyle karakola gittiklerini dile getiren Leyla R., kendilerine şiddet uygulayanların özür dileyerek şikâyetlerinden vazgeçmelerini istediklerini aktardı. Şikâyetinden vazgeçmeyeceğini söyleyen Leyla, “Kadının neden bir hakkı yok? Neden kadının emniyeti yok? Bir erkek, bir kadına hakaret edecek cesareti nasıl kendinde buluyor? Burada yabancıyız diye neden güvenliğimiz yok? Karakola gittim hastaneye götürdüler bizi iki saat hastanede kaldık ve darp raporu aldım. Ardından karakola geldik, iki saat orada kaldım ve ifade verdik. Bizi dövenlere ne olduğunu sorduğumda ise savcılığa sevk edildiklerini ve savcılığın bizi çağıracağı bilgisini verdiler” diye konuştu.

Dilan Babat/Van-Jinnew


Etiketler : leyla r, kadın Cinayetleri, İran,