Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü'nden skandal savunma: Salda'yı inekler kirletti

10 Haz 2021

Salda Gölü’nde yaşanan kirliliğe yetkililerden skandal bir savunma geldi. Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü Salda’yı ineklerin kirlettiğini düşünüyor
 

Millet Bahçesi yapımı başlaması ile kirliliğin ve tahribatın arttığı Salda Gölü gündemden düşmüyor.

Son olarak Salda Gölü‘ne kanalizasyon suyunun aktığını gösteren görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak‘tan yeni bir açıklama geldi. Kolçak, gölü ineklerin kirlettiğini söyleyerek “O görüntüler çekilmeden kısa süre önce büyükbaş hayvanlar girmiş, çamur olmuş. Salda Gölü’nü besleyen Düden Çayı’na kanalizasyon atıklarının karışması imkansız” dedi.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kolçak, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Salda köyünün Muhtarı Ömer Türkmen ve beraberindeki yetkililer ile Düden Çayı’nın gölle birleştiği deltada görüntüler sonrası inceleme yaptı.

Köyün tamamında kanalizasyon olduğunu kaydeden Muhtar Ömer Türkmen ise “Köyün bütün atığı yapılan dinlendirme havuzlarına gidiyor. Oradan geçtikten sonra doğal arıtma olan sazlık alana geçiyor. Oradan da atık deresine gidiyor. İçilebilecek derecede temiz su” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgeye arıtma tesisi yapılacağını aktaran Türkmen, “Düden Çayı 8 kilometre köy sınırlarımızdan geçmektedir. Düden Çayı’na herhangi bir karışım olmamaktadır. Üst tarafı meradır. Yaz aylarında havanın ısınmasıyla suda yosun oluşuyor. Bu yosun bütün derelerde oluşur” diye konuştu.

Salda Gölü Koruma Derneği ise fotoğraflar ile göle kanalizasyonun aktığını aktarmıştı. Derneğe göre Salda Köyünün kanalizasyonunun aktığı derenin, beyaz adalar sapağındaki köprü ölduğu beliritiliyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Salda, salda gölü,