Suudi güvenlik güçleri evinden çıkmayı reddeden birini öldürdü

16 Nis 2020

Suudi Arabistan'da Abdul Rahim al-Hwaiti adlı kişinin Kızıl Deniz mega kent projesi için evini boşaltmayı reddettiği gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü iddia edildi

Suudi Arabistan'da yeni bir mega proje için evini boşaltması istenen ve bu reddeden Abdul Rahim al-Hwaiti adlı kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Al Jazeera'da yer alan habere göre, Kendini Abdul Rahim Ahmad al-Hwaiti olarak tanıtan aktivist, yayınladığı bir videoda, Kızıldeniz'in el-Khraybah kasabasından olduğunu söyledi. Kendisi ve diğer sakinlere hükümet tarafından mülklerinden vazgeçmeleri ve mali tazminatları kabul etmeleri için baskı yapıldığını söyledi.

'Bölgeyi terk etmeyi reddedenlerin devlet görevlileri tarafından tutuklanacağını' söyleyen El-Hwaiti bir videosunda da "Bölgemden dokuz kişi tutuklandı ve eminim bir sonraki ben olacağım hatta belki öldürüleceğim bile' dedi.

Suudi aktivistlere göre, El-Hwaiti, güvenlik güçlerinin evine yaptıklarını belgelediği son videosunu çektikten sonra vurularak öldürüldü.

Yetkililerden henüz cinayete ilişkin bir açıklama gelmedi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Abdul Rahim al-Hwaiti, Suudi Arabistan,