Suudi savcıdan Kaşıkçı cinayetinin 5 zanlısına idam istemi

15 Kas 2018

Suudi savcının, Kaşıkçı cinayeti şüphelisi 5 kişi hakkında idam cezası istediği ve Prens Selman'ın danışmanlarından Kahtani hakkında da soruşturma başlattığı bildirildi.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Suudi Savcı, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istendiğini açıkladı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın danışmanı Kahtani hakkında da soruşturma açıldığı ve Suudi Arabistan'dan çıkışı yasaklandığı belirtildi.

'Talimatı timin başındaki isim verdi'

Açıklamada Kaşıkçı'nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin görüntüsüne ulaşıldığı bildirildi. Cinayet talimatını timin başındaki ismin verdiği iddia edilirken, şüphelilerden birinin ise, konsolosluktaki kameraları bozduğu ifade edildi.

'Ceset parçalandı, emir İstanbul'da verildi'

Savcı, Kaşıkçı'nın henüz bulunamayan cesedine ilişkin cesedi parçalandığını kabul etti ve konsolosluktan çıkarıldığını ekledi. Öte yandan, Kaşıkçı'nın ölüm emrinin de İstanbul'da verildiği belirtildi.

Ortak çalışma grubu kurulmuştu

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuş ve Konlosluk binası ile Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin konutunda inceleme yapılmıştı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Suudi savcı, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, Cemal Kaşıkçı,