Suudi Arabistan'da 5 yılda 800 kişi idam edildi

17 Nis 2020

Suudi Arabistan'da Kral Selman'ın yönetimi boyunca idam edilenlerin sayısı 2 kat arttı. Ülke'de 5 yılda 800 kişi idam edildi

Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud'un 5 yıllık yönetim süreci boyunca 800 kişi idam edildi. İngiltere merkezli Reprieve adlı insan hakları örgütünün raporuna göre, geçen hafta 800'üncü kişi, Kral Salman'ın yönetimi altında idam edildi.

Önceki Kral Abdullah bin Abdülaziz el-Suud 'un 2009 ve 2014 yılları arasındaki döneminde 423 kişi idam edilirken, Reprieve Kral salman döneminde idamların 2'ye katlandığını açıkladı.

Veliaht kral Muhammed bin Selman'ın sık sık 'idamlar azalacak ve sınırlandırılacak' açıklamalarına rağmen infaz sayıları artmaya devam ediyor.

'Yüksek sesle konuşanların öldürüldüğü ülke'

Reprieve'nin direktörü Maya Foa, 'Reform ve modernizasyon söylemlerine rağmen, Suudi Arabistan hala krala karşı yüksek sesle konuşanların öldürüldüğü bir ülke.'

Ayrıca Kral ve politikalarını eleştirenler çocuk ya da yaşlı olmalarına bakılmaksızın aynı cezalara tabi tutuluyor. İnsan hakları örgütleri geçen sene toplu şekilde idam edilen 37 kişiden 6'sının çocuk olduğunu açıklamıştı.

Suudi Arabistan'da tecavüz, cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı ve efsunculuk idamla cezalandırılırken, son yıllarda muhaliflere dönük politik temelli tutuklamalar ve idamlar da arttı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kral Selman, Suudi Arabistan,