Suruç için 'adalet zinciri'

12 Tem 2020

Gençlik örgütleri polisin engeline rağmen Suruç için Kadıköy'de 'adalet zinciri' oluşturdu

Gençlik Örgütlerinin, Suruç katliamının 5. yıl dönümü nedeniyle Kadıköy rıhtımda yapmak istediği adalet zinciri polis tarafından engellenmek istendi.

Engelleme girişimine karşı kitle "Suruç'u unutma unutturma" sloganıyla Beşiktaş iskeleye yüründü.

Polisin engelleme girişimine rağmen "5. yılında Suruç için adalet herkes için adalet" şiarının yazılı olduğu dövizler açan gençlik örgütleri adalet zinciri oluşturdu. Polisin engelleme girişimi ise alkışlarla, zılgıtlarla protesto edildi.

Eyleme Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz’ın yanı sıra çok sayıda genç katıldı.

SGDF Eş Genel Başkanı Alev Özkiraz, polis engellemesine tepki gösterdi. Gençlerin katliamlara karşı susturulmak istendiğini belirten Özkiraz, 5 yıldır adalet mücadelesi verdiklerini anımsatarak, “Suruç’ta IŞİD devlet destekli bombayı patlattı. Bizi susturacaklarını sanıyorlar. Buradayız, adalet biziz susmuyoruz. Polis yasaklarını tanımıyoruz. Adalet sokaklardadır. Hiçbir güç bizi mücadelemizden vazgeçiremeyecek” dedi.

Özkiraz, açıklamasının ardından katliamın yapıldığı 20 Temmuz günü Süreyya Operası önünde yapacakları kitlesel eyleme katılım çağrısı yaptı.

[caption id="attachment_188018" align="alignnone" width="690"]

Eylem, Suruç’ta yaşanan katliamı anlatan tiyatro gösterimiyle sona erdi.[/caption]

Bu arada "Suruç için adalet herkes için adalet" çalışmaları kapsamında, Tuzla'da bildiri dağıtılarak, halk 20 Temmuz'da Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılacak Suruç anmasına çağrıldı.

Kaynak: ETHA


Etiketler : Suruç katliamı,