Suruç Aileleri: Sorumlu olan herkes hesap verene kadar peşini bırakmayacağız

27 Eki 2021

Suruç Aileleri İnisiyatifi, dava dosyasının tek sanık üzerinden kapatılmasına tepki göstererek, "Bu katliamdan sorumlu olan herkes hesap verene kadar peşini bırakmayacağız" dedi

Suruç Aileleri İnisiyatifi, 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı'na dair açılan davanın tek kişi üzerinden karara bağlanarak kapatılması, dava avukatları ile katliamda yaralananlar hakkında açılan soruşturmalara dair İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde açıklama yaptı. 

'Mücadelemiz sürecek'

Dava avukatlarından Sezin Uçar, dava sürecinde hiçbir taleplerinin karşılandığını belirtti. Olayın davada adı geçen 3 kişiyle sınırlı olmadığını aktaran Uçar, “Katliamla bağlantılı birçok kamu görevlisi olduğu gibi birçok İŞİD üyesinin olduğunu da biliyoruz. Bunların açığa çıkarılması ve faillerin yargılanmasını talep ediyorduk. Savcılık ve Urfa 5'inci Ağır Mahkemesi bu katliam gerçekliğini görmezden geldi, faillerin yargılanmasının önüne geçtiler" dedi. Suruç Katliamı dosyasıyla IŞİDve devlet bağlantılarının ortaya çıktığına dikkati çeken Uçar, "Bu dosyanın bu şekilde kapatılması adalet mücadelesinin kapatılacağı anlamına gelmiyor. Kamu görevlileri de dahil tüm failler yargılanana kadar mücadelemiz sürecek" diye belirtti.

'Domino taşı etkisi'

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, ailelerin yürüttüğü adalet mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti. Katliamının aydınlatılmasının "domino taşı etkisi" yaratacağını ve diğer katliamlarla bağlantısı da ortaya çıkaracağını söyleyen Bulut, "Eğer bu mahkeme adil bir yargılama yapacak olsaydı Suruç Katliamı zaten hiç yaşanmayacaktı ve ülkenin bambaşka bir gündemi olacaktı. Bu tür katliamlar, hepimizin sürdürdüğü mücadeleyi durdurmaya yönelik bir katliamdı" ifadelerini kullandı. 

'Kabul etmiyoruz' 

Suruç ailelerinden Feti Aydın, mahkemede dava avukatları hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Mahkemenin başından beri kendilerine söz hakkı vermediğini kaydeden Aydın, “Sözde biz mahkemeyi tehdit etmişiz. Bizim onları tehdit etme gibi bir olanağımız olamaz. Çocuklarımız ölmüş ama biz konuşamıyoruz. Hepimiz başka bir yerden mahkemeye katılıyoruz. Konuşmamıza izin verilmiyorsa niye mahkeme kuruluyor? Sanıklar mahkemeye çıkarılmadan karar verildi. Bunu kabul etmiyoruz. Onlar için bu dava kapandı ama bizim için kapanmadı” dedi.

'Sorumlu olan herkes hesap verene kadar peşini bırakmayacağız'

Suruç gazisi Koray Türkay, delillerin saklandığı ve dosyanın kapatıldığını ifade etti. Mahkemeyi "adil olmamakla" eleştiren Türkay, "Mahkeme heyeti duruşmayı çok ideolojik ve siyasal bir yaklaşımla ele aldı. Suruç davasını kapatmak katliamı kabul etmektir. Tutuklu sanık bile hakime 'Neden bu katliamı araştırmıyorsunuz?' diye sordu. O bile bir serzenişte bulundu. Bu katliam iktidara uzanmıştır. Bu yüzden kapatıldı. Bu katliamdan sorumlu olan herkes hesap verene kadar peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu. 

Kaynak: MA

 


Etiketler : suruç aileleri inisiyatifi, Suruç Aileleri, IŞİD,