Suriye'ye yönelik Sezar Yasası'nda değişiklik

25 Kas 2021

Beşar Esad yönetimiyle iş yapanlara yaptırım içeren Donald Trump'ın Haziran 2020'de yürürlüğe koyduğu Sezar Yasası'nda değişiklik yapıldığı belirtildi

 

Suriye'nin yanı sıra Lübnan, İran, Türkiye gibi ülkeleri de etkileyen Sezar Yasası konusunda ABD'nin kısmi değişiklikler yaptığı kaydedildi.

ABD’nin Suriye politikasına dikkat çeken Şarku-l Avsat gazetesi şunları kaydetti: “ABD, Suriye halkına insani yardımlarda bulunmak isteyen örgütlerin önünü açmak için Sezar Yasası yaptırımlarının birçok maddelerinde değişikliğe gittiğini duyurdu. Sivil örgütlerin önünü açmak için yapılan son değişimler, insani örgütlerinin çalışmalara daha iyi katılmasını sağlıyor.

Herhangi bir kazanç elde etmeyi planlamayan 6 proje çalışmasına izin verildi. Söz konusu projeler şu şekilde: Suriye’de kullanılmak üzere yakıt alınması, Suriye hükümeti üyeleriyle müzakerelerin sınırlandırılması, demokrasinin inşası ve eğitimin gelişimi içim projelerin hazırlanması, sadece Suriyelilerin faydalanacağı kalkınma projeleri ve kültürel mirasın korunmasına destek vermek.

Hazine Bakanlığı ise ABD’nin halen silahlı çatışmaların yaşandığı, gıda kıtlığı ve Koronavirüs ile karşı karşıya kalan Suriye’ye halkının acılarını hafifletmek için yapılan insani yardımların ulaştırılması çalışmalarına önem verdiğini belirtti.”

İsrail bombaladı

Bu arada İsrail’in 24 Kasım Çarşamba günü sabaha karşı Suriye'nin orta kesimlerine düzenlediği bombardımanlarda Hizbullah üyelerinin de olduğu 5 kişinin öldüğü kaydedildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İsrail’in Hizbullah’a bağlı Suriyeli savaşçıların bulunduğu Humus'un batı kırsalındaki 3 köyün çevresini hedef aldığını bildirdi. Bombardımanda, 5 kişinin öldüğünü aktaran SOHR, ölenlerden ikisinin Hizbullah üyesi, üçünün ise Suriye askeri olduğunu kaydetti. 

ABD güçlerinin de Suriye'nin güneydoğusundaki et-Tanf Askeri Üssü’nden bazı noktaları bombaladığı bildirildi. 

WASHINGTON


Etiketler : Suriye, Sezar Yasası,